Dolar, değer kaybediyor

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

ABD dolarında son zamanlarda görülen değer kaybı bugün de sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün hızlanan düşüş trendi ile 1.5000 YTL'nin altına düşen dolar bu sabah itibariyle 1.4920 seviyelerinde, Euro ise 1.8950 seviyelerinde.
ıÜüABD Merkez Bankası (FED) tarafından 26 Temmuz'da açıklanan Bej kitap raporunda, büyümede ve tüketici harcamalarında düşüş görüleceğinin belirtilmesi faiz artışlarına ara verileceği beklentilerini artırırken ve hatta faizde indirim olabileceğinin ima edilmesi dolarda değer kaybına yolaçtı.

Ayrıca, ABD haftalık işsizlik başvuruları verisinin beklenenden düşük gelmesi ve açıklanan dayanıklı tüketim malları siparişleri verisinin beklenenden olumlu açıklanması ile paritede satışlara sebep oldu. 1.2707 seviyesinde tutunan parite 1.2773 seviyesine yükseldi. Bu seviyelerde 1.2780 direncinin baskısı ve rakamların etkisiyle kar satışları görülmeye başlandı.

Bu arada, ABD'de açıklanması beklenen büyüme rakamları merak edilirken, verilerin beklenenin altında gelmesi halinde dolar güç kaybetmeye devam edecektir. Ancak beklenenin üzerinde açıklanacak rakamlar sonucu dolar biraz destek kazanabilir. 2. çeyrek kişisel harcama ve tüketime dayalı verilerde enflasyonist gelişmeyi görmek açısından önemli. Özellikle çekirdek PCE rakamının beklenenin çok üzerinde gelmesi halinde faiz artiş beklentileri güçlenebilir. Beklenen seviyede bir rakam gelmesi yine dolar satışına yol açacaktır. Beklenenin altında açiklanan PCE çekirdek rakamlar dolardan kaçışı devam ettirir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious