Dolar, vergi ödemeleriyle geriledi

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Avrupa Komisyonu'nun Türkiye müzakere sürecini yavaşlatan tavsiye kararına rağmen dolar, vergi ödemelerinden kaynaklanan YTL talebiyle geriledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bankalararası piyasada 1,4480 yeni liraya kadar gerileyen dolar 1,4550 yeni liradan kapandı. Kurumlar ve Gelirler Vergisi stopajları, KDV ödemeleri sebebiyle piyasadan 2,5 milyar YTL kadar çıkış oldu. Bankacılara göre, kurumlar genel olarak yüklü vergi ödemesi dönemlerinde ya çok kısa vadeli kredi kullanıyorlar ya da banka hesaplarındaki dövizi bozduruyorlar.

Bir bankanın döviz yetkilisi, "Vergi ödemeleri dövizde satışa neden oldu; ancak 1,45 YTL'nin altından da lokal alımlar oldu." değerlendirmesini yaptı. Bono piyasasında ise bileşik faiz yatay seyir izledi. Gösterge faiz 21'in hafif üzerinde hareket etti.

Yurtdışı borsalardaki toparlanmaya bağlı yükselen Borsa'da ise iyimser hava dün açıklanan ABD çekirdek kişisel tüketim harcamalarının beklenenden fazla gelmesiyle bozuldu. 38 bin 575 puana kadar yükselen endeks, gün sonunda yüzde 0,27 artışla 38 bin 169 puandan kapandı. Ekinciler Yatırım'dan Selçuk Çekinmez, "Avrupa borsalarının pozitif etkisiyle devam etti.

Muhtemelen yarın (Cuma) satış gelecek diye bekliyorum. 38 bin 500'de teknik direnç vardı. Öğleden sonra gelen ABD verileri beklenenden yüksek. O noktada bir miktar satış geldi. Şu anda uluslararası etki içindeyiz. Muhtemelen 38 bin puanın altına inme ihtimalimiz gündemde." dedi. ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz politikasını belirlerken dikkate aldığı göstergelerden biri olan ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları ekimde yüzde 0,2 ile beklentilerden fazla arttı.

Piyasalarda genel olarak, AB Komisyonu'ndan gelen açıklamaya göre müzakere sürecini yavaşlatacak olan tavsiye kararının, zirvede değişebileceği, bu sebeple de 24 Aralık'ta açıklanacak nihai sonuca kadar piyasaların daha ılımlı bir bekleme sürecinde kalabileceği tahmin ediliyor. Öte yandan Brezilya Merkez Bankası, en uzun faiz düşürme sürecini devam ettirerek gösterge borç verme oranlarını yüzde 13,75'ten 13,25'e çekti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious