Dolar 1,60 liraya düştü!

Dolar 1,60 liraya düştü!.15255
  • Giriş : 02.04.2009 / 15:57:00

IMF ile kısa sürede anlaşma beklentileriyle dolar 1,61 TL'nin altına indi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile kısa sürede anlaşma olabileceği beklentisi ile bankalararası piyasada dolar güne 1,62 TL'nin altında başlarken, gösterge tahvilde tezgahüstü piyasada ilk işlemlerde bileşik faiz yüzde 13.66 seviyesine geriledi.

Global piyasalardaki olumlu havaya dikkat çeken bankacılar Türkiye'nin diğer piyasalara göre daha iyi performans göstermesine ise IMF ile "kısa sürede anlaşma" olabileceği beklentisinin önemli olduğunu söyleyerek gün içinde IMF ve G20 ile ilgili gelişmelerin yakından takip edileceğini söylediler.

Dün spot kapanışta 1,64 TL olan en iyi dolar alış kotasyonları bugün 1,6085 TL seviyesine kadar gerilerken, bu verilere göre lira dünkü spot kapanışa göre yüzde 1.5 değerlendi.


Yerli bir bankanın döviz masası yöneticisi, "Global piyasalara bakarsanız ciddi kazanımlar var. Türkiye'nin bu piyasalara göre daha iyi bir performans göstermesinin sebebi ise IMF ile anlaşmaya çok yakınlaştığı izleniminin piyasada hakim olması" dedi.
Başbakan Tayyip Erdoğan, Londra'daki G20 Liderler Zirvesi'ne katılıyor. Erdoğan dün Ankara'da Esenboğa havalimanında yaptığı konuşmada "IMF ve Dünya Bankası ile görüşmeleri yapmak durumundayız ki süratli mesafe alalım" demişti.

IMF ve G20 zirvesinden yaşanacak gelişmelerin Türkiye piyasasında "yön belirleyici" olacağını belirten aynı bankacı "1.60 TL seviyeleri çok ciddi bir direnç. Bu seviyelerin altına gitmek için IMF ile ilgili daha ciddi gelişmeler gerekli" diye konuştu.

FAİZDE DÜŞÜŞ SÜREBİLİR

Tahvil/bono piyasalarında 3 Kasım 2010 vadeli gösterge kıymetin ortalama bileşik faizi, dün spot kapanışta yüzde 13.95, valörlüde yüzde 13.82 olurken, aynı tahvilde bugün tezgahüstü piyasada ilk işlemlerde faiz yüzde 13.66 seviyesindeydi.
Yerli bir bankanın tahvil/bono masası yöneticisi, "Global piyasalar olumlu ve IMF ile ilgili gelişmeler aşağı yönlü harekette en büyük iki neden. Piyasa açılmadan önce bile tahvil/bonoda çok büyük bir ilgi var. Biraz daha aşağı yönlü girişe yer var. Sabah erkenden başlayan alımlar var" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*