Dolar 1,66 YTL’yi aştı

Dolar 1,66 YTL’yi aştı.14959
  • Giriş : 22.10.2008 / 12:57:00
  • Güncelleme : 22.10.2008 / 14:44:54

Dolar 1,66 YTL’yi aşarak Temmuz 2006’dan beri en yüksek düzeye çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dış piyasalarda resesyona yönelik devam eden endişelerin ve global kredi piyasalardaki sıkışıklığın tetiklediği dolar talebi tüm gelişmekte olan ülkelerde risk iştahını azaltıyor. YTL ve YTL cinsi yatırımlara olan talebin de azalmasıyla kur ve faizde hızlı yükselişler görüldü.

ABD dışındaki ülkelerin büyümeyi desteklemek için faizleri hızla düşüreceği beklentisi doların dış piyasalarda değerlenmesini sağlıyor. Euro/dolar paritesi bu sabah son 2 yılın en düşük seviyesi olan 1,2774'e geriledi.

Global piyasalarda artan tedirginlik, gelişmekte olan ülkelere ilişkin satış hareketi ve parite etkisiyle doların içeride de yükselişi sürüyor. Bankalararası piyasada dolar 1,6635 YTL ile Temmuz 2006'dan beri en yüksek düzeye çıktı.

'İLK ETAPTA 1,70'E GİDEBİLİRİZ'

Kurdaki hareketi değerlendiren ABank Döviz Pozisyon Müdürü Sevgi Aytekin şunları söyledi: “İlk etapta 1,70'e doğru bir hareket gözlemleyebiliriz. Bu hareket tüm gelişen piyasaları içine alan bir hareket. Genel olarak varlıklardan çıkmak isteyen fonları ve bankaları gözlüyoruz. Gerçek bir talepten bahsedebiliriz. Merkez Bankası'nın müdahale ederken biraz daha vurucu olması önemli. MB'nin müdahale etmesi belki bir süre sonra beklenebilir. 2006'da müdahale ettiği seviyelerin biraz daha altındayız. Likiditenin olmamasıyla çok sert hareketler yaşıyoruz.”

'HEDGE FONLAR ÇIKIYOR, 1,80'E KADAR ÖNÜ AÇIK'

Eczacıbaşı Holding Başekonomisti Erkin Şahinöz de şöyle konuştu: “Son iki üç haftadır gelişmekte olan ülkelerdeki sert kur hareketinin arkasındaki ana neden hedge fonların sıkışıklığa girmiş olması. Hedge fonlardan ciddi para çıkışlar var. Hedge fondan para çıkışı talebi olunca geçmişte kredi alarak bu talep karşılanıyordu. Şu an kredi piyasaları kurudu, dolayısıyla kredi alarak para çıkışını sağlayamayan hedge fonlar mecburen yangın satışı usulüyle ellerindeki varlıkları satmaya başladılar. Bu varlıklar bütün gelişmekte olan ülkelerde var. Türkiye'de hissesini satıyor, bonosunu satıyor, dolar alıyor ve yurtdışına gidiyor. Döviz talebi bu yüzden çığ gibi büyüdü. YTL'nin 1,55'ten sonra önü açıldı, 1,70-1,80'e kadar hareketin önü açık.”

'1.70'LERE YÜKSELME OLASILIĞI YÜKSEK'

Global Menkul Değerler Stratejisti Arzu Odabaşı, “2006'dan gelen direnç seviyeleri önümüze çıkıyor olacak. Doların 1,70-1,80'lere kadar yükselme olasılığı yüksek. TL'nin değerli olduğu dönem artık sona erdi. Avrupa'da bir faiz indirimi beklentisi var; bu da Euro/dolar paritesini aşağı çekiyor. Bu da TL'nin değer kaybını destekleyecek. Mevcut konjonktür de bu değer kaybını tetikliyor. Dolardaki hareketin o kadar kolay geçmeyeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

'SİSTEME DÖVİZ ARZI SUNULMALI'

West LB Hazine Müdürü Burak Üstay da, “Satanlar çok hızlı kur hareketinden dolayı artık satmamaya başlıyorlar. Kur yukarı çıktıkça moraller bozuluyor. Belli bir yerde sisteme bir döviz arzının sunulması gerekiyor. İşlem hacimleri çok büyük geçmiyor. Satıcılar mecbur olmadıkları sürece satış kararlarını erteliyorlar. Dövizde son merci büyük oyuncu Merkez Bankası. Gelir mi, ne büyüklükte gelir bilemeyiz. Bütün gelişmekte olan piyasalarda ciddi bir çöküş varken, MB'nin müdahale ederken bunları dikkate alması gerekiyor” dedi.

FAİZ YÜZDE 22'NİN ÜZERİNDE

Faizde de yükseliş yaşandı. Tahvil/bono piyasasında 23 Haziran 2010 vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 22.37 ile 4 Temmuz'dan bu yana en yüksek düzeye çıktı. Gösterge tahvilde dün ortalama bileşik faiz spot kapanışta yüzde 21.58, valörlü işlemlerde yüzde 21.82 olmuştu.

BORSALAR DÜŞÜŞTE

Hisse senedi piyasalarında sert satışlar görülüyor. Emtia fiyatlarında yaşanan düşüşün ilgili sektörlere satış getirmesi ve ABD'de dün açıklanan bilançoların zayıf kalması ABD borsalarının gerilemesine neden oldu. Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 2.50, Nasdaq yüzde 4.14, S&P 500 yüzde 3.08 değer kaybetti.

Asya borsalarında da sert kayıplar oldu. Tokyo Borsası yüzde 6.8 değer kaybederken, Hong Kong Borsası'nda düşüşler yüzde 6'yı aştı. Avrupa borsalarında da kayıplar yüzde 3'ün üzerinde.

Dışarıdaki olumsuz havayla İMKB'de düşüş yaşanıyor. İMKB Ulusal 100 Endeksi ilk seansta 341 puanlık düşüşle 26 bin 381 puana geriledi. Hisse senetlerinin değer kaybı yüzde 1.28 oldu.

PETROL 70 DOLARIN ALTINDA

Küresel ekonomik yavaşlamayla petrole olan talebin azalacağı beklentisi, petrol fiyatlarında düşüşe neden oluyor. ABD ham petrolü 69.10, Brent petrolü de 66.76 dolara kadar geriledi.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*