Dolar 1,73 liraya geriledi

Dolar 1,73 liraya geriledi.15255
  • Giriş : 11.03.2009 / 16:40:00

Artan global risk iştahıyla dolar 1,74'ün de altına indi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bankalararası piyasada dolar son 5 çeyrektir zarar açıklayan Citigroup'un ilk çeyrekte kâr açıklayacağı yönündeki beklentilerin yatırımcı güvenini artırmasıyla artan global risk iştahına paralel 1,74 liranın altına kadar indi. Dolar ,1,7360'e kadar geriledi.

Bankacılar, Euro/dolar paritesinin 1,27 seviyesinin üzerinde seyretmesi durumunda, dolar/TL kotasyonlarındaki düşüşün devam edebileceğini söylediler.

Yabancı bir bankanın döviz masası yöneticisi, "Piyasa sabah satıcılı başladı. Ayrıca Euro- dolar paritesi 1,27 seviyesinde. Dow Jones vadeli işlemleri de alıcılı açılışa işaret ediyor. Tüm bu gelişmelerin etkisiyle dolar/TL kotasyonları 1,73'lere kadar geriledi. Euro/dolar paritesi 1,27 seviyesinin üzerinde tutunmaya devam ederse, dolar/TL'de daha düşük seviyeleri görebiliriz" dedi.

ABD borsaları, Citigroup haberleri ve önde gelen bir ABD Kongre üyesinin açığa satışı kısıtlayan kuralların gelecek ay tekrar uygulamaya konulabileceği açıklamasıyla yüksek hacimli işlemlerde yüzde 6'ye yakın yükseldi.

Dolar, ABD borsalarındaki sert yükselişlerin ardından Euro karşısında değer kaybetti. Dolardaki güvenli liman alımları ise azaldı.

İlk defa geçen hafta hisse fiyatı 1 doların altına inen Citigroup'un CEO'su, çalışanlara gönderdiği bir yazışmada bankanın 2009'un ilk iki ayında kârlı olduğunu açıkladı. Açıklama, son beş çeyrekte 37.5 milyar dolar zarar eden bankanın üzerindeki baskıyı da azalttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*