Dolar 1 YTL olur mu?

Dolar 1 YTL olur mu? .13050
  • Giriş : 13.10.2007 / 10:23:00

Doların Türk Lirası karşısındaki değer kaybı devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Herkes 'Dolar daha ne kadar düşecek' diye merak ediyor. Ekonomistlere bakılırsa daha dip noktaları görmedik. Yurtdışı piyasalardaki algılamanın pozitif olduğu sürece doların aşağı yönlü hareketinin orta vadede süreceğini belirten ekonomistler, son günlerde en çok karşılaştıkları "Bir dolar 1 YTL olur mu?" sorusuna ağırlıklı olarak 'Olmaz' yanıtını veriyor. Görüştüğümüz uzmanların tamamına yakını sermaye girişi devam ettiği sürece YTL'nin güçlü kalmayı sürdüreceğini ifade ediyor. Ortak yorum ise şöyle: "Parite etkisi ve Amerikan Merkez Bankası'nın faiz indirimlerini sürdüreceği yönündeki trendlerde bozulma olmazsa dolar aşağıya doğru hareket etmeye edecek. Tek şart global bir dalganın daha piyasaları vurmaması."

DOLAR 1 YTL OLMAZ
Ak Yatırım Başekonomisti Hakan Aklar, Türk Lirası'nın değerli konumunun devam edeceğini belirterek, "Yurtdışı sermaye hareketleri hızını kesmedi. İç talepteki canlanma potansiyeli, doğrudan yatırımların devam etme trendi ile doların düşüşü sürecek. Fed'in faiz indirimini devam edecek beklentisi moralleri yüksek tuttukça ve bu yapı devam ettiği sürece YTL dolar karşısında güçlü kalacak" diye konuştu. Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Demiray '1 dolar 1 YTL olmaz' ile sözlerine başlıyor ve ekliyor "Düşük dolar kuru aslında enflasyonu kontrol altına almak adına daha iyi oldu. Merkez Bankası döviz alarak kuru kontrolünde tutuyor. Euro'ya geçildiğinde 1 Euro, 0.80 dolarken şimdi parite 1.42'lere çıktı. Yıl sonunda doları 1.20 YTL seviyelerinde görebiliriz."

GİDECEĞİ SINIR 1.35 YTL
A Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar ise doların önümüzdeki günlerde bir miktar daha aşağıya geleceğini ve psikolojik destek noktasının da orta vadede 1.10 YTL olduğunun altını çizdi. Yurtdışındaki algılamanın olumlu yönde seyrettiğini ve yabancı yatırımcıların Türkiye'nin iç dinamiklerinde ortaya çıkan riskleri fiyatlamadıklarını ifade eden Salar, dışarıda işlerin kötüye gitmesi ile birlikte Türkiye'de cari açık, aşığı değerli kur, terör ve politik risklerinin gündeme geleceğini bildirdi. Fortis Portföy Yöneticisi Göktürk Işıkpınar ise "Dolar 1.10-1.20 YTL aralığında denge bulacak gibi görünüyor. Genel eğilime bakıldığında kaynak girişi sürüyor. Dolar önümüzdeki dönemde ABD ile ilişkileri ve Türkiye'nin nasıl yanıt vereceğini gözlemleyecek. Piyasada konuşulan bir spekülasyon var. ABD'ye karşı yaptırımlardan bahsediliyor. İncirlik Üssü'nün kapatılması, Habur Sınır Kapısı'nın devre dışı bırakılması gibi. Fon akışının durması ve sermaye girişinin yavaşlaması durumunda doları kısa vadede gidebileceği yer 1.35 YTL' dedi.
Bahçeşehir Ün. İşl. Fak. Dekanı Taner Berksoy
1 YTL'ye anlık düşer

1 dolar =1 YTL paritesi doğru değil. Çünkü ABD ekonomisindeki verimlilikle bizimki aynı değil. Bunun olabilmesi için ticarete konu olan malları aynı verimlilikte üretmemiz gerekiyor. Önümüzdeki süreçte de bu mümkün görünmüyor. Finansal spekülatif hereketler doları daha da aşağı doğru götürebilir. Çünkü uluslararası fon akışı bizim gibi ülkelere yönelmiş durumda. Yüklü bir sermeye girişi olursa Merkez Bankası da bununla başa çıkamaz.

Bahçeşehir Ün. Öğ. Üyesi Öztin Akgüç
Fed durur dolar çıkar

NET olarak doların altına ve Euro'ya karşı değer kaybedeceğini söyleyebilirim. Bizim Merkez Bankası baskı altında. Temkinli davranıyor. Faiz düşürürse Türkiye'ye girecek olan sermaye azalır mı endişesi taşıyor. Diğer yandan faiz çok yüksek olduğu için tepki çekiyor. Merkez temkinli bir faiz indirebilir. Fed'in ise daha fazla faiz indireceğini sanmıyorum. Faizi daha fazla indirirse ABD'nin dolar basarak kendini finanse etmesi olasılığı ortadan kalkar. Bu olasılıklar karşılığında dolar biraz değer kazanabilir.

Finans Yat. Başekonomisti Banu Kıvcı Tokal
YTL hep güçlü kalacak

TÜRK Lirası güçlü kalmaya devam edecek. Merkez Bankası'nın geçtiğimiz günlerde döviz alım miktarını 90 milyon dolara artırma kararı ile yılsonuna kadar piyasadan 2 milyar dolarlık arz fazlasını çekilmiş olacağını unutmayalım. Türk Lirası'nda hızlı bir hareket olursa Merkez Bankası piyasaya doğrudan alım yönünde müdahale edebilir. Ayrıca kurlardaki parite etkisini de unutmayalım. Dışarıda önemli bir bozulma olmazsa doların alt psikolojik sınırı 1.10 YTL. Bana göre bu seviyeye doğru hareket etmesinin güçlü bir ihtimal.

Ata Yatırım Başekonomisti Nurhan Toğuç
Alt sınır 1.16 YTL

DOLARIN nereye gideceğini kestirmenin bu dönemde çok zor. Bizim belirlediğimiz dolarda alt sınır 1.16 YTL. Ancak dışarıdaki gelişmeler kadar Türkiye'nin Kuzey Irak'a yapmayı planladığı sınırötesi operasyon, Ermeni yasa tasarısının ABD temsilciler Meclisi'ndeki Dış İlişkiler Komitesi'nde kabülünden sonra yaşanacak dış ilişkiler de önemli hale geldi. Bununla birlikte talebe de bakarak dolar yönünün kısa vadede aşağıya doğru olduğunu söyleyebilirim.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious