Dolar 1.3770 YTL seviyesinde

  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

İstanbul serbest piyasada dolar 1,3770 YTL, avro 1,8780 YTL'den güne başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kapalıçarşı'da 1,3750 YTL'den alınan dolar 1,3770 YTL'den satılıyor. 1,8760 YTL'den alınan avronun satış fiyatı ise 1,8780 YTL olarak belirlendi.

Serbest piyasada dünkü kapanışta doların satış fiyatı 1,3680 YTL, avronun satış fiyatı 1,8630 YTL olmuştu.

İçeride cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle ilgili belirsizlik ve dışarıda da ABD'de faiz indirim beklentisini güçlendiren verilerle gelen kâr realizasyonlarıyla iç piyasada satıcılı açılışın devam etmesi bekleniyor.

Bir bankanın hazine yetkilisi, "Dışarıda satış eğilimi içeriden kaynaklanan endişelerin etkisini artırıyor. Raportörün kararı piyasaları tedirgin etti. Gösterge faiz yüzde 19.30 bileşik seviyesinde" dedi.

Anayasa Mahkemesinin cumhurbaşkanlığı ilk tur oylaması için CHP'nin sayının yeterli olmadığı başvurusuyla ilgili kararı bekleniyor. Karar en geç yarın açıklanacak.

Gazetelerde yer alan haberlere göre, CHP'nin yüksek mahkemede açtığı davada raportör Hikmet Tülen, ağırlıklı olarak başvurunun reddi yönünde görüş bildirdi. Raportörün görüşü mahkeme için bağlayıcı olmamakla birlikte piyasada belirsizlik nedeniyle temkinli seyir var.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için geçen Cuma günü yapılan ilk tur oylamada, CHP TBMM'nin üçte iki çoğunluğu olan 367 milletvekilinin hazır bulunmadığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne seçim sürecinin yürütmesini durdurulması ve iptali için başvuru yapmıştı.

AKP'nin adayı Dışişleri Bakanı Abdullah Gül için Cuma günü Meclis'te ilk oylama yapılmıştı. Ancak Cuma geç saatlerde Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelen sert açıklama ve haftasonunda İstanbul'da yapılan ve laik düzenin korunmasını talep eden geniş katılımlı miting sonrası erken seçim beklentileri güçlendi.

Bankalararası piyasada dün 1.3930/35 YTL ile Nisan başındaki seviyelerine dönen dolar kotasyonları daha sonra dışarıdan endişe edilen döviz talebinin gelmemiş olmasıyla 1.36 YTL seviyesinin altına kadar gevşemişti. Kotasyonlar bu sabah 1.3700/50 YTL bandında açıldıktan sonra 1.38 YTL civarına yükseldi.

Bono piyasasında dün en yüksek yüzde 19.55 seviyesine kadar çıkan gösterge bileşik faiz öğleden sonraki seansta yüzde 19.03 seviyesine gerilemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious