Dolar 3 ay sonra 1.40 YTL

Dolar 3 ay sonra 1.40 YTL.12413
  • Giriş : 11.04.2008 / 11:35:00

Piyasalardaki dalga yavaşladı. Borsalar yükselirken dolar 1.30 YTL ni altına geriledi. Kur tahminleri değişti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Piyasalar ABD’den gelen olumlu sinyallerin etkisiyle haftanı son gününe olmlu başladı. Yaklaşık yüzde 2 prim yapan borsa 43 bin puanı zorlarken, dün 1.31 YTL’nin üzerine çıkan dolar, gelen satışlarla 1.30 YTL’nin altına geriledi. Geçtiğimiz günlerde, ‘dolar alın’ diye uyaran yatırım bankası Goldman Sachs dün açıklanan cari işlemler rakamlarının ardından YTL için beklentilerini aşağı yönde revize ettiğini duyurdu. Cari açığın yanı sıra siyasi gelişmeler bu kararda etkili oldu. Goldman 3, 6 ve 12 ay vadede dolar/YTL kurunu sırasıyla 1,40, 1,40 ve 1,35 olarak öngördüğünü duyurdu.

Bu arada, cari işlemler açığı Şubat ayında 3.7 milyar dolar oldu.

ABD TOPARLANDI

ABD'de Wal-Mart, tüketicilerin kriz olmasına karşın indirimli fiyatlardan alışverişe yöneldiklerini ve Mart ayında satışlarının % 0,7 artığını açıklaması iyimserliğin artmasında etkili oldu.

Bugün ABD borsalarının seyrinde General Electric (GE) bilançosu belirleyici olacak. 13.30 civarında açıklanacak bilançonun beklendiği gibi gelmesinin bile piyasaya olumlu etki yapacağı tahmin ediliyor. GE bilançoları için öngördüğü rakamları getirmesiyle biliniyor. Şirketin satışlarının ve karlılığının beklendiği gibi gelmesi ABD ekonomisi ve çok uluslu şirketlerin iyi durumda olduğunun göstergesi olarak kabul edilecek. Medya, finans, tıbbi gereçler ve enerji gibi çok farklı alanlarda faaliyet gösteren ve yıllık satışları 200 milyar dolara ulaşan GE'nin bilançosu öteki büyük sanayi şirketlerinin performansına da ışık tutacak.

17.00'de ise tüketici güven endeksi Nisan ayı ön rakamı açıklanıyor. Endeks 69 civarında bekleniyor. Mart'ta 69,5 olan endeksin işsizlikteki ve benzin fiyatlarındaki artış nedeniyle bu seviyeye gerileyeceği tahmin edilirken bu 16 yılın en düşük rakamı olacak.

BERNANKE: GÜVEN ORTAMİ YENİDEN İNŞA EDİLMELİ

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, ABD'nin ve uluslararası finans sistemi yöneticilerinin piyasalarda, global kredi krizi nedeniyle zarar gören güven ortamının yeniden inşa edilmesi için hızlı bir şekilde reformlar yapmaları gerektiğini söyledi.
World Affairs Council'de dün yaptığı konuşmada Bernanke, piyasadaki mevcut huzursuzluğun, gelecekteki krizler için bir güvenlik duvarı inşa edilmesini amaçlayan değişiklikleri yapma sürecini karmaşık hale getirdiğini ve ancak hızlı adım atılmasının finans piyasalarındaki tedirginliği giderebileceğini belirtti.

Bernanke, "Gelecek hakkında düşünmeden, piyasaların istikrar kazanmasını beklemek gibi bir lüksümüz yok...Aslında yapılması gereken değişiklikler belirlendi; bunların arasında şeffaflığı artırmak, risk yönetimini geliştirmek ve düzenleyici kurumlar arasında daha iyi bir koordinasyon sağlamak var; bunlar finans piyasalarımızı normalleştirme sürecine önemli destek sağlayabilir" dedi. Bernanke sorulara verdiği yanıtta, bu ekonomik krizin, ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşadığı en ağır kriz olabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious