Dolarda son durum

Dolarda son durum.27203
  • Giriş : 21.06.2018 / 08:25:00
  • Güncelleme : 21.06.2018 / 08:25:52

Dünya gündemi ve piyasalardaki son hareketlilik ile dolarda son durum 4,75 TL oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dış piyasa ve ülke içindeki gelişmeler sonrası fırlayan dolarda son durum. Amerika Birleşik Devletleri ile Çin'in başlattığı ticaret savaşlarının da etkisiyle yükselen dolar 4.75 seviyesinde seyrediyor.

Küresel piyasalarda geçen haftaki ABD ve Avrupa başta olmak üzere merkez bankası kararları ardından bugünlerde daha çok ticaret savaşları izleniyor.

Ancak yatırımcılar Türkiye'ye ilişkin gelişmelerde bugünlerde küresel piyasların yanısıra seçim sonuçlarının ana belirleyici olacağını öngörüyorlar.

Dolar/TL önceki gün küresel piyasalarda ABD-Çin gerginliğiyle 4.7035-4.7746 geniş bandında dalgalandıktan sonra dün 4.74-.4.75 bandına sıkışmıştı. Bugüne bakıldığında da dar banttaki seyrin sürdüğü görülüyor.

Dolar güne 4.75 seviyesinden başlarken, euro/TL ise 4.50 oldu.

TL varlıklara yönelik risk iştahının gelişmekte olan ülke para birimlerinde son bir kaç ayda yaşanan baskının ötesinde azalmasının temel nedeni olarak seçim sonrasında nasıl bir siyasi resim oluşacağına ve ekonomi ile para politikalarında nasıl bir yol izleneceğine ilişkin belirsizlik gösteriliyor.

TCMB'nin Nisan ayından bu yana yaptığı 500 baz puanlık faiz artırımına rağmen bu nedenlerle TL benzer para birimlerinden zaman zaman negatif ayrışıyor.

Haftasonu yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turda tamamlanıp tamamlanmayacağının yanı sıra milletvekili seçimi sonucunda TBMM'deki sandalye dağılımının nasıl şekilleneceği de piyasada yakından izleniyor.

TRT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*