Dolar artık güvenli liman değil

  • Giriş : 18.12.2008 / 11:17:00

ABD'de faizlerin sıfıra yaklaşması dolardan kaçışı hızlandırdı. Yatırımcıların pozisyon değiştirmesini öneriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyanın önde gelen para birimi ticareti yapan şirketlerine göre ABD Doları güvenli liman olma özelliğini kaybetti.

CMC Markets şirketi, Fed´in faizleri yüzde 0.25 ile sıfır arasına indirmesinin ardından yen karşısında son 13 yılın en düşük düzeyine inen ve euro karşısında bir günde rekor değer kaybeden doların geleceğinin de “karanlık ve uğursuz” göründüğünü bildirdi.

State Street Global Market´e göre ise doların görünümü "zayıf".

Londra´da Standard Chartered Bank´tan Robert Minikin´e göre ise dolar aşağıya doğru büyük baskı altında. Standard Chartered´ın dolar tahminlerini düşürmesi bekleniyor.

Yen karşısında 87.11´e kadar inen dolar 87.75 düzeyine çıktı. Euro karşısında ise 1.40´lardan 1.4490´a geriledi.

Bank of America para birimi yöneticisi Robert Sinche Fed´in bankalardan borç satın almasının doları euro karşısında 1.4860´a kadar düşüreceğini öne sürdü. Fed politikalarının dünyada dolar bolluğu yaratacağını söyleyen Sinche, bunun dolar üzerinde aşağı yönde baskı yapacağını belirtti.

Fed´in faiz kararı ve alacağı önlemleri açıklamasının ardından ABD Hazine tahvil faizleri de yeni rekor düşük seviyelere indi. 10 yıllık tahvilin faizi dün 2,07´ye kadar gerilerken, 30 yıllık tahvilin faizi % 2,58´e kadar geriledi. Tahvil faizleri bugüne kadar gerçekleşen bu en düşük seviyelerden daha sonra biraz toparlandı. 10 yıllık faiz % 2,2´ye, 30 yıllık % 2,7´ye doğru yükseldi.

Dolardaki düşüş petrol fiyatlarını da aşağı çekiyor. OPEC'in üretimi 2.2 milyon varil düşürme kararına rağmen petrol 40 doların altına geriledi.

İç piyasada ise dolar 1.53 YTL seviyesine gerilerken, yüzde 2 prim yapan Euro 2.20 YTL'den satılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*