Dolar bir yılın en düşük seviyesinde

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

İstanbul serbest piyasada dolar, yaklaşık son bir yılın en düşük seviyesine geriledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Piyasa uzmanları, dolarda önümüzdeki döneme ilişkin hareketli bir seyir yaşanabileceğini savundu.

Dün kapanışta 1.343 YTL olan dolar güne 1.337 YTL'den, 1.825 YTL olan euro 1.822 YTL'den başladı.

Kapalıçarşı piyasasında saat 11.10 itibarıyla dolar, 1.337 YTL alış, 1.339 YTL satış, euro ise 1.822 YTL alış, 1.824 YTL satış fiyatıyla alıcı buluyor.

Geçen yıl 9 Mayıs'ta piyasanın kapanışı itibarıyla Kapalıçarşı'da 1.336 YTL'den alınan dolar 1.340 YTL'den satılmıştı. 1.698 YTL'den alınan euronun satış fiyatı ise 1.704 YTL olmuştu.

A Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar, YTL faizleri aşağı inmediği sürece dövizin düşük kalmaya devam edeceğini belirterek, "Dövizin daha aşağı gelme ihtimali var. 1.200 YTL seviyelerini test edebilir. Bu noktada Merkez Bankası'nın hiçbir şekilde müdahale edeceğini zannetmiyorum" diye konuştu.

Salar, Türkiye benzeri ülkelere yurtdışından para girişinin devam ettiğini ifade ederek, YTL faiz oranlarının çok yüksek ve cazip olduğunu, YTL faizlerinin düşme sürecinin ise genel seçimlerin ertesinde olacağını düşündüğünü, en erken sonbaharı beklemek gerektiğini kaydetti.

Yurtdışında bir gelişme ya da dalgalanma olmazsa içeriden kaynaklanan herhangi bir nedenle dövizin yukarıya gitmesini gerektiren bir gerekçe görmediklerini belirten Salar, "Şu andaki süreç pozitif mi değerlendirilmeli? Bence değil. Çünkü YTL her geçen gün aşırı değerleniyor ve orada bir enerji birikiyor. Bu enerji birikimi mutlaka bir sıkıntıya yol açar" diye konuştu.

"Ay sonunda döviz bir miktar yükselebilir"

Altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, ay sonlarında bankaların pozisyon kapatma amaçlı alımlarının söz konusu olduğunu, bu noktada dövizin bir miktar yükselebileceğini ifade ederek, şu anda doların dış piyasada diğer para birimleri karşısında gevşek kaldığını, yabancı yatırımcının ağırlıklı satışı dolayısıyla Türkiye'de de YTL karşısında gevşek olduğunu söyledi.

Yıldırımtürk, "Ancak 1 - 2 gün içinde bir toparlanma süreci yaşayacağını, tekrar 1.350 YTL seviyesinin üzerine çıkacağını düşünüyorum. Burada parite desteği de gelebilir. Avrupa Merkez Bankası'nın faiz toplantısında bir faiz değişikliği olmazsa dolar, dışarıda diğer para birimleri karşısında bir miktar değer kazanabilir. İçeride de bunların yansımaları olduğunda 1-2 gün içinde yukarı yönlü bir seyir görebiliriz" diye konuştu.

"Merkez Bankası müdahale edebilir"

Dövizdeki çıkışın, sınırlı olacağını ve cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldıktan sonra dövize bir miktar talep gelebileceğini ifade eden Yıldırımtürk, "Denge noktası 1.350 YTL gibi görünüyor. 1.300 YTL'ye gelebilir mi? Olabilir. O noktada Merkez Bankası müdahale edebilir" dedi.

Garanti Döviz Masası yöneticisi Hakan Kuyumcuoğlu da dövize yurtdışından destek olduğunu, yurtdışında piyasaların iyi gittiğini ifade ederek, mayıs - haziran aylarında dolarda hareketlilik yaşanacağını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious