Dolar daha ne kadar yükselir?

Dolar daha ne kadar yükselir?.13468
  • Giriş : 16.11.2008 / 16:11:00

Prof. Dr. Korkut Boratav, küresel mali krizin Eylül-Ekim arasında Türkiye gibi yükselen piyasa ekonomilerinde kurlarda yükselişe yol açtığını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Boratav, Türkiye'nin ağır dış borcu ve henüz sıcak para çıkışının tamamlanmamış olması nedeniyle yıl sonuna kadar kurdaki yükselişin devam edeceğini söyledi.

Küresel mali krizi ANKA'ya değerlendiren Prof. Dr. Korkut Boratav, yumuşak bir çalkantıda dışarıda karları eriyen finans kapitalin, yüksek getirili ve hala güvenceli görünen üçüncü dünya piyasalarına yönelebileceğini ancak dışarıda finansal kuruluşların çöküşe, iflasa girmesi durumunda malı mülkü ne varsa dışarıdan toplayıp iflastan kurtulmanın veya bilançolarındaki zararı hafifletmenin peşinde koşacağını söyledi. Bu ikinci aşamanın başladığını dile getiren Boratav, Eylül'den sonra bunun Türkiye'yi etkilemeye başladığını kaydetti.

“SICAK PARA ÇIKIŞI OLUMSUZ ETKİSİ AZALTILABİLİR”

Sıcak para çıkışının olumsuz etkisinin iki kanaldan hafifletilebileceğini vurgulayan Boratav, “Birincisi Merkez Bankası rezervleri piyasayı besleyebilir. Bu da eleştiriye açıktır, çıkan sıcak paranın ucuza döviz almasını sağlıyorsunuz eleştirisini ortaya çıkarır. İkincisi yerli aktörler döviz varlıklarından çıkabilirler. Döviz fiyatının yükselmesi dövizden Türk Lirası'na geçişi tetikler. Bu da bankaların döviz rezervinin azalmasına neden olur” dedi.
“EN YÜKSEK DOLAR KURU HAREKETE TÜRKİYE'DE OLDU”
Sıcak paranın çıkmaya başlamasıyla birlikte döviz kurlarının yukarı doğru çıkmaya başladığını ifade eden Boratav, özellikle Eylül sonu-Ekim sonu arasında Türkiye gibi yükselen piyasa ekonomilerinde kurun yükseldiğini kaydetti. Türkiye gibi benzeri 20 tane ekonominin dolar kuru hareketlerini izlediğini dile getiren Boratav, bir ay boyunca en yüksek dolar kuru hareketlerinin Türkiye'de görüldüğünü söyledi. Türkiye'yi Macaristan ve Güney Afrika'nın izlediğine işaret eden Boratav, “Çünkü, bu ülkeler kriz ortamına büyük cari açıklarla giriyor ve yerli paraları en çok değerlenen ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye de bu listenin başında. Bu şunu gösteriyor; sermaye hareketlerinin en çok daraldığı veya çıkışın en belirgin olduğu ülkeler listesinin başındayız. Türkiye'nin ağır dış borcu ve henüz sıcak para çıkışının tamamlanmamış olması nedeniyle bu daha devam edecek. Yıl sonuna kadar kurdaki yükseliş sürecek” diye konuştu.

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*