Dolar güne yükselişle başladı

Dolar güne yükselişle başladı.14959
  • Giriş : 05.02.2009 / 09:22:00

İstanbul serbest piyasada dolar 1,6440 TL, avro 2,1120 TL'den güne başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kapalıçarşı'da 1,6380 TL'den alınan dolar 1,6440 TL'den satılıyor. 2,1040 TL'den alınan avronun satış fiyatı ise 2,1120 TL olarak belirlendi.Serbest piyasada dünkü kapanışta doların satış fiyatı 1,6330 TL, avronun satış fiyatı ise 2,1070 TL olmuştu.

Dolar, elektronik işlemlerde global borsalardaki kayıplara paralel 1.64 seviyesinin üzerinde işlem görüyor. Dün bankalararası piyasasının spot kapanışında 1.6420/1.6455 lira olan ve spot kapanışın ardından 1.6320/1.6370 liraya kadar gerileyen en iyi dolar alış ve satış kotasyonları bu sabah 0820 itibarıyla elektronik işlemlerde 1.6415/25 seviyesinden işlem gördü.

Bankacılar euro/dolar paritesi ve yurtdışı piyasaların gün içinde izlenmeye devam edeceğini belirtiyorlar. HSBC Stratejisti Fatih Keresteci bu sabah yayımladığı raporda "ABD'den gelen zayıf şirket bilançoları hisse senedi endekslerinde düşüşe neden oldu. Sabah saatleri Asya'da da benzer nedenlerden ötürü kayıplar gözlemleniyor. Japon gösterge endeksi yüzde 1.1 kayıpta bulunuyor. Risk iştahını yansıtan göstergeler de tedirgin bir görünüme işaret ediyor. Bugün İngiltere ve AB merkez bankalarının faiz kararları (İngiltere'de 50 baz puan indirim beklenirken AB'de indirim beklenmiyor), ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve verimlilik rakamları yakından izlenecektir" dedi.

Keresteci "İç tarafta mali piyasaları etkileyebilecek önemde bir gündem maddesi bulunmuyor. Bu bağlamda Türk mali piyasalarındaki temkinli görünümün bugün de korunacağını tahmin ediyoruz. Euro/dolar paritesi dolar/TL kuru üzerinde etkili olmayı sürdürecektir. Teknik olarak dolar/TL kurunun şu an yönsüz bir hareket içinde olduğunu gözlemliyoruz. Gösterge bileşik faiz hem süregelen talep hem de yeni faiz indirimleri beklentisi ile yüzde 15'in altına gerileyebilir. Gün içerisinde yurt dışı piyasalardaki seyir belirleyici olacaktır" diye konuştu.

ABD borsaları, gıda üreticisi Kraft Foods'un kâr tahminlerinde aşağı yönlü revizyona gitmesinin tüketicilerin en basit gıda harcamalarında bile kısıntıya gittikleri şeklinde yorumlanması ve ABD hükümetinin bankaları kurtarma önlemlerinin hissedarların elindeki değeri sıfırlayabileceği konusundaki endişelerle düştü. Dow Jones dün günü yüzde 1.51 kayıpla 7,956.66 puandan tamamladı.

Öte yandan euro, Avrupa Merkez Bankası faiz kararı öncesinde dolar karşısında değişmedi. Euro, dün Rusya'nın kredi notunun düşürülmesinin ardından, Doğu Avrupa'daki ciddi bir küçülmenin euro bölgesini derinden etkileyebileceği yönündeki endişelerle keskin düşüş göstermişti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*