'Dolar imparatorluğu Tanrı'nın yardımıyla yıkılacak!'

'Dolar imparatorluğu Tanrı'nın yardımıyla yıkılacak!'.15801
  • Giriş : 19.11.2007 / 18:43:00
  • Güncelleme : 19.11.2007 / 18:49:03

Venezuela Devlet Başkanı Chavez, İran'ı 7. kez ziyaret ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) Suudi Arabistan'daki doruk toplantısından sonra kısa bir çalışma ziyareti için Tahran'a gelen Chavez, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad tarafından karşılandı.

İki liderin resmi karşılama töreninden sonra yaptıkları görüşmeye, iki ülkenin Dışişleri, Petrol, Sanayi ve Ulaştırma bakanları da katıldı.

8 yıllık devlet başkanlığı süresince İran'ı 7'nci kez ziyaret eden Chavez, bu ziyaretlerden 4'ünü Haziran 2005'te göreve gelen Ahmedinecad döneminde yaptı. Ahmedinecad da Venezuela'ya 2.5 yılda 3 kez gitti.

ABD karşıtlığıyla dikkat çeken iki ülke, son yıllarda siyasi ve ekonomik alanda işbirliğini geliştiriyor.

İran'ın, Venezuela'nın petrol ve otomotiv sektörüne yaptığı yatırım 1 milyar dolara ulaşırken, Venezuela da İran'ın nükleer programına destek veriyor ve BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı yaptırım kararlarına karşı çıkıyor.

"DOLAR İMPARATORLUĞU YIKILACAK"

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, doların değerinin gittikçe düştüğünü ifade ederek, "Dolar imparatorluğu Tanrının yardımıyla yıkılacak" dedi. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Tahran'da bulunan Chavez, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerden sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Chavez, doların değerindeki düşüşe işaret ederek, "Artık dolar konusunda konuşmayacağız. Çünkü dolar düşüş halinde. Bunun peşinden de dolar imparatorluğu Tanrının yardımıyla yıkılacak" diye konuştu. Hugo Chavez, "Tanrıdan, sapık ABD emperyalizminin yıkılmasını da istemeliyiz" ifadesini de kullandı. İran halkını her zaman desteklediklerini ve bu desteği sürdüreceklerini ifade eden Chavez, nükleer teknolojiden barışçıl amaçlı yararlanmanın her ülkenin hakkı olduğunu belirtti ve nükleer programı yüzünden ABD'nin İran'ı tehdit etmesini "kınadı". Chavez, ziyareti sırasında İran tarafıyla sanayi, enerji ve bankacılık konularında 4 işbirliği anlaşması imzaladıklarını, ortak bir banka ve fon kurulmasını da kararlaştırdıklarını bildirdi.

-İRAN CUMHURBAŞKANI AHMEDİNEJAD-

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad da "İran ve Venezuela, iki dost ve kardeş ülke olarak, kendi haklarını korumak için sonuna kadar birbirinin yanında olacak" dedi. İki ülkenin dünyada barış ve güvenliğin sağlanması için "geniş kapsamlı projeleri" olduğunu söyleyen Ahmedinejad, Venezuela ile ikili ilişkileri en üst düzeye çıkarmada kararlı olduklarını, büyük güçlerin rahatsızlığına rağmen, ilişkilerin bütün alanlarda geliştiğini kaydetti. "Dünyadaki otoriter düzen düşüş sürecinde" diyen Ahmedinejad, buna karşın "özgür milletlerin zafere koştuğunu" söyledi.

Chavez'i "devrimci" diye öven Ahmedinejad, "Kardeşim Chavez'in, çok açık ve yapıcı görüşleri var. Kendisiyle aynı düşünceleri paylaşıyoruz. Zirvelere ulaşmak için birbirimize yardımcı olacağız. Allah bizimle. Büyük zaferler bizi bekliyor" diye konuştu. Chavez, temaslarını tamamlayarak İran'dan ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious