Dolar son 6 ayın zirvesinde

  • Giriş : 06.10.2008 / 12:06:00

Kurtarma paketinin geçmesine karşın devam eden küresel kaygılar borsalarda düşüşlere neden oluyor. Asya’da kayıplar yüzde 4’ü aştı, İMKB de haftaya düşüşle başladı. Dolar içeride 6 ayın zirvesine çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Japon Yeni'nin dolar karşısında değer kazanmaya devam etmesinin carry trade adı verilen düşük faizli para birimlerinden borçlanıp yüksek getirili finansal enstrümanlara yatırım yapma eğilimini zayıflatmasıyla dolar, 1,34 YTL'ye yükselerek son 6 ayın zirvesini gördü. Kotasyonlar en son 1 Nisan 2008'de bu seviyeden işlem görmüştü.

Yabancı bir bankanın döviz piyasaları işlemcisi, “Dolar/YTL'de artık 1.35 teknik seviyesine doğru bir gidiş söz konusu. Müşteri tarafından da piyasayı aşağı çekecek kadar dolar satışı beklenmiyor. Onlar da bekle gör politikasına geçmiş durumda. Büyük bir haber, teknik seviye dinlemeksizin piyasayı her iki yönde de ciddi anlamda hareket ettirebilir” dedi.

ASYA BORSALARINDA KAYIP YÜZDE 4'Ü AŞTI

Avrupa'nın global finansal krize tek sesle cevap verememesinin ve 700 milyar dolar değerindeki ABD banka kurtarma paketinin global resesyonu önleyemeyeceği endişeleriyle Asya borsaları yüzde 4 civarında düştü. Avrupa borsaları da yüzde 4'ü aşan düşüşlerle açıldı.

İMKB DE DÜŞÜŞTE

Yurtdışındaki olumsuz havayla İMKB de yeni haftaya düşüşle başladı. İMKB Ulusal 100 Endeksi açılışta 1.484 puan düşüşle 33 bin 68 puana geriledi. Hisse senetlerinin değer kaybı yüzde 4.3 olarak gerçekleşti.

FAİZ YÜZDE 20'NİN ÜZERİNDE

Tahvil/bono piyasasında 14 Nisan 2010 vadeli gösterge kağıdın bileşik faizi de yüzde 20'nin üzerine çıktı. Faiz yüzde 20.26 ile Temmuz ayından beri en yüksek düzeyi gördü.

YEN, EURO VE DOLARA KARŞI GÜÇLENDİ

Küresel kredi krizinin ABD'den sonra Avrupa'yı da etkisi altına alması, doların ve Euro'nun yene karşı hızla değer kaybetmesine neden oldu. Dolar/yen paritesi son dört ayın en düşük seviyesi olan 102,86'ya indi. Euro/yen paritesi ise son 2.5 yılın en düşük seviyesine, 139,97'ye geriledi.

EURO 13 AYIN EN DÜŞÜĞÜNDE

AB'nin en büyük dört ekonomik gücünün, bir fon oluşturma konusunda isteksiz davranmaları, Avrupa'nın bankacılık sektörüne ilişkin kaygıların artmasına ve Euro'nun değer kaybetmesine neden oluyor. Euro/dolar paritesi, bu sabah son 13 ayın en düşük seviyesi olan 1,3611'e kadar geriledi.

CARRY TRADE ÖLDÜ MÜ?

ABD'de mali kurtarma paketinin onaylanmasına rağmen mali piyasalardaki sert satış baskısının önüne geçilemediğini belirten HSBC stratejisti Fatih Keresteci, yayımladığı raporda, “Japon Yeni'ndeki değerlenme carry trade adı verilen düşük faizli para birimlerinden borçlanıp yüksek getirili finansal enstrümanlara yatırım yapma eğiliminin öldüğüne işaret ediyor. Bu eğilim, Lira ve Lira cinsi yatırım araçlarında da değer kaybına neden oluyor” dedi ve ekledi:

“Mali piyasalardaki mevcut yangının kısa sürede sönmesi beklenmiyor. Dolar/YTL kuru için teknik olarak bakıldığı zaman Mart ayı sonunda görülen 1,3350-1,3500 zirvesinin test edilme ihtimali yüksek görünüyor. Döviz piyasasındaki olumsuzluk faiz ve hisse senedi piyasalarına da yansıyabilir. Olumlu enflasyon rakamlarına rağmen gösterge bileşik faizin yüzde 20 seviyesinin üzerinde kalması, hisse senedi piyasasında ise önemli sayılabilecek bir düşüşün olması olası görünüyor. Modern finansal sistemin karşılaştığı en büyük kriz ortamında para kazanmaktan ziyade yatırımların korunması amaç edilmelidir.”

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*