Dolar tahtından iniyor mu?

Dolar tahtından iniyor mu?.20282
  • Giriş : 09.06.2009 / 20:32:00

Dünyanın en büyük ekonomik alanlarından biri olan Şanghay İşbirliği Örgütü kendi aralarındaki ticarette doların yerine ortak bir para birimi oluşturmak için çalışmalar yürütüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Örgüte tam üye ve gözlemci ülkeler düşünüldüğünde atılması planlanan adımın dünya ekonomisinde büyük değişikliklere neden olacağı ortada. Çin, Rusya, Kazakistan, Krıgızistan, Tacikistan ve Özbekistan'la gözlemci üyeler İran, Hindistan, Pakistan ve Moğolistan dolara karşı harekete geçmiş durumda.

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Cumartesi günü çok çarpıcı bir açıklama yaptı. Rus başkan doların artık istenmeyen para birimi olduğunu söyledi ve Avrasya bölgesinde farklı arayışların söz konusu olduğunu belirtti.

Rusya'nın Şanghay İşbirliği Örgütü temsilcisi Sergej Luzijanin de Şanghay İşbirliği Örgütü bünyesinde bulunan ülkelerin ortak para birimi oluşturmak için harekete geçtiğini ve bununla ilgili çalışmalar yapılabileceğini belirtti.

Rus temsilciye göre sadece üye ülkeler değil gözlemci statüsünde bulunan ülkelerinde birbirleriyle yaptıkları ticarette yeni para birimini kullanabileceğini vurguladı. Yeni para biriminin öncelikle sadece dış ticaret alınında kullanılacağını söyleyen Luzijanin şimdiden bazı ülkelerin birbirleriyle yaptığı ticareti kendi para birimleriyle yapmaya çalıştıklarını da vurguladı.

Şanghay İşbirliği Örgütü özellikle gaz ve yeraltı zengilikleri açısından önemli bir örgüt. Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan'ın tam üye olduğu örgütün gözlemcileri

İran, Pakistan, Hindistan ve Moğolistan. Belarus ve Sri lanka ise tam üyelik için sırada.

Bu nedenle örgütün dolardan vazgeçmesi Amerikan ekonomisi için oldukça büyük bir sorun yaratacak. Avrasya ülkeleri Türkiye'ye de benzer teklifler sunuyorlar son olarak Türk Çin İktisadi Eşleştirme Merkezi'nin düzenlediği panelde konuşan Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçilik Müsteşarı Xiao Junzheng Türkiye ve Çin'in ticarette kendi para birimlerini kullanabileceğini belirtmişti.

Brezilya, Rusya, Çin ve Hindistan'dan oluşan BRIC ülkeleride ortak para birimi için çalışmalar yürütüyor. Güney Amerika'da da Chavez öncülüğünde Secure isimli ortak para birimi çalışmasında geniş yol katedildi. Bütün bu durum önemli bir gerçeğe işaret ediyor: doların tahtı sallantıda.

KORSANHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*