Dolarda sert düşüş!

Dolarda sert düşüş!.40893
  • Giriş : 16.03.2017 / 09:48:00

ABD Merkez Bankası'nın kararının ardından dolarda sert bir düşüş yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dolar kritik seviyenin altına indi. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası'nın (FED) kararına dolardan ilk tepki geldi. FED'in kritik açıklaması sonrası dolar bu sabah 3.67'li seviyelere kadar düştü.

ABD Merkez Bankası Fed, istikrarlı ekonomik büyüme, istihdam artışı ve enflasyonun bankanın hedefine doğru ilerlediğine dair güvenle beraber faiz oranlarını son üç ayda ikinci kez artırdı.

Fed aynı zamanda 2017 yılı için iki faiz artırımı daha yapacağı tahminini değiştirmezken, 2018 yılı için üç faiz artışı öngörülüyor. Fed 2016 yılında faizleri bir kez artırmıştı.

3.67'NİN ALTI DA OLABİLİR

Dolardaki hareketle ilgili haberturk.com'a değerlendirmelerde bulunan İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu şunları söyledi:

"Fed sonrasında Dolar endeksinin 100.45 destek seviyesi üzerinde şimdilik tutunduğunu izliyoruz. Altına doğru düşüşe devam etmesi durumunda içeride de 3.67 TL seviyesinin altına doğru sarkabilir. Bugün TCMB PPK toplantısını bekliyoruz. Beklentiler Merkez’in yüzde 11 olan Geç Likidite Penceresi oranında 50 veya 75 baz puanlık artırım yapacağı yönünde. TCMB’nin bugün pas geçmesi kurda yukarı yönlü harekete neden olabilir. Ancak bu tepkiler ne kadar güçlü olacak yorumlaması zor. Beklenen yönde faiz arttırması ise kurda 3.67 seviyesinin altına doğru hareketi tetikleyebilir"

HABERTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*