Dolar'da tarihi gerileme

Dolar'da tarihi gerileme.19256
  • Giriş : 26.09.2007 / 15:39:00

Dolar'da tarihi gerileme! Dolar son 15 yılın en düşük değerine indi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyanın en güçlü rezerv parası dolarda tehlike çanları çalıyor. Dolar kuru tüm dünya para birimleri karşısında son 15 yılın en düşük düzeyine gerilerken, euro piyasaya çıktığı günden bu yana dolar karşısındaki en güçlü konumuna ulaştı.

Bu durum tüm dünya ekonomisinin yeni bir dönüşümün eşiğinde olduğu yorumlarına yol açıyor.

ABD doları tüm para birimleri karşısında engellenemez bir düşüş sürecine girdi. Bu düşüş elinde büyük miktarlarda dolar rezervi bulunan ülkeleri endişelendiriyor.

Çin, Suudi Arabistan, Tayvan, Kuveyt gibi ülkeler kasalarında tuttukları paranın her gün erimesi karşısında alternatif çözümler aramaya başladı. Bu da önümüzdeki yıllarda doların tahtının sallanacağını gösteriyor.

Dünyanın en büyük döviz rezervine sahip ülkesi olan Çin'in elinde 1.2 trilyon dolar varlığı bulunuyor. Bunun 300 milyar dolarlık bölümü ABD hazinesinin tahvillerinden oluşuyor. Çin yönetimi geçtiğimiz temmuz ayında 48 milyar dolarlık tahvil satışı gerçekleştirdi.

Ortadoğu ülkeleri de dolardaki düşüşten rahatsız. Toplam döviz rezervleri 1.6 trilyon dolara ulaşan Suudi Arabistan, Bahreyn, Umman ve Katar'ın doları terk edebileceği ihtimali giderek ağırlık kazanıyor.

Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkeleri dolarla olan bağlarını terk etmek yerine azaltsa bile dünya ekonomisi yeni bir şekil almak zorunda kalacak. Çünkü bugüne kadar işleyen sistem ABD'nin dev bütçe ve cari açığının bu ülkelerin satın aldığı hazine bonoları ve dolar rezervleriyle desteklenmesine dayanıyordu.

Eğer sistem bozulursa ABD'nin bu kadar büyük bütçe ve cari açık vermesi artık mümkün olmayacak. Bu da başta Asya ülkeleri olmak üzere tüm dünyanın ABD'ye yaptığı dev ihracatın azalması anlamına geliyor.

CNN TURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious