Dolardaki düşüş, hükümetin bütçe planlarını değiştirdi

Dolardaki düşüş, hükümetin bütçe planlarını değiştirdi.11908
  • Giriş : 05.10.2007 / 14:08:00

Piyasalardaki daralma ve dolardaki düşüş, hükümetin bütçe planlarını değiştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ekonomi yönetimi 2007 vergi geliri hedefini revize ederken, 2008 bütçesini de bu çerçevede azalttı.

Piyasalardaki daralma ve dolardaki düşüş, hükümetin bütçe planlarını değiştirdi. Ekonomi yönetimi 2007 vergi geliri hedefini revize ederken, 2008 bütçesini de bu çerçevede azalttı: Orta vadede 225,8 milyar yeni lira olması hedeflenen toplam tutar 220 milyara kadar çekildi.

Aynı şekilde Mali Plan'da 174,1 milyar YTL olarak yer alan vergi gelirlerinde de 4-5 milyarlık bir düşüş olacağı konuşuluyor. Dolayısıyla planda 206,9 milyar yeni lira olarak yer alan toplam bütçe gelirleri 200-202 milyar arasına çekilebilecek. Bu arada, uluslararası yatırımcıların dikkate aldığı ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) şart koştuğu faiz dışı fazlanın yüzde 6,5 olarak korunacağı belirtiliyor.

2007 yılındaki bütçe uygulamaları ile 2008 bütçe hedeflerinin ele alındığı Yüksek Planlama Kurulu (YPK) toplantısının ardından, ekonomi bürokratları konuya ilişkin çalışmalarına devam ediyor. Ekonomi yönetimi, bu yılın eylül ayı bütçe gerçekleşmelerinin netleşmesinin ardından 2008 bütçe taslağına son şeklini vererek, YPK'ya sunacak. Yeni yıl bütçesi, kurul ve daha sonra da Bakanlar Kurulu'nda ele alınarak kesinleşecek. 2008 Bütçe Tasarısı 17 Ekim'de de TBMM'ye sunulacak. Öncelikle 2007 yılı bütçe gerçekleşmelerini masaya yatıran bürokratlar, doların düşüşünü dikkate alarak bazı düzeltmeler yapılması gerektiğine karar verdi. Başlangıçta 1,47 olarak belirlenen dolar kurunun 1,32 seviyesine düşmesi ile nisan ayından itibaren ithalatta görülen yavaşlamanın, ithalde alınan Katma Değer Vergisi'nde gerilemeye yol açtığı ortaya konuldu. İç piyasada toplam talepteki daralma da, dahilde alınan Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi gelirlerini aşağı çekti. Ocak-haziran döneminde otomotiv sektöründeki yurtiçi satışlarda yaklaşık yüzde 40, radyo-televizyon cihaz satışlarında da yüzde 27'lik bir azalma oldu. Aynı şekilde çamaşır makinesi satışlarında yüzde 30, fırın satışlarında da yüzde 8 gerileme yaşanınca, toplam KDV gelirlerinde 2 milyar YTL'yi bulan bir düşüş meydana geldi. Otomotiv sektöründe temmuz ayında yüzde 24, ağustosta ise yüzde 12'lik bir canlanma ortaya çıkınca, bu defa gözler eylül ayı rakamlarına çevrildi. Bir ekonomi bürokratı durumu, "Yılın ilk 6 ayındaki bütçe gerçekleşmeleri 2. yarıda aynı şekilde devam etseydi, bütçe açığı 16,8 milyar YTL'lik hedefin bir miktar üzerine çıkacak, 18-19 milyara bile ulaşabilecekti. Aynı seyir sürseydi en azından KDV gelirlerinde 4 milyarlık bir sapma olacaktı. Ancak temmuzdan itibaren piyasada belirgin bir canlanma var. Bu da vergi ve diğer gelirlere aynen yansıyor. Bu nedenle ikinci 6 aylık dönemde daha iyi bir performans görülecek ve bütçe açığı da, yıl sonunda başlangıç hedefinin biraz altında kalacak. Bizim beklentimiz bu." diyerek değerlendirdi. Öte yandan Ulaştırma Bakanlığı'nın talep ettiği Özel İletişim Vergisi'nde indirim de 'piyasa daralmasından kaynaklanan vergi düşüşüne takıldı. Bir yetkili, "Talebi 2008 içinde değerlendirmeye alacağız. Zaten aralarında özel iletişimin de bulunduğu çeşitli vergilerde bir güncellemeye gideceğiz." dedi.

Kuyumculara sert çıktı: Vergi kaçırıyorsunuz

İzmir Ticaret Odası'nın yönetimini kabul eden Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, kuyumcuların ödediği vergiden şikâyet edilmesi üzerine sert çıktı: "Beyannameleri verdiniz; ama Allah'a emanet. Sektör olarak kayıt dışı çalışıyorsunuz. KDV'yi indirdik, gene kayıt dışı çalıştınız. Kayıt içine gelemediniz ki. Biz, kayıt içi çalışacağız diye bir karar verin, gelin, göreyim. Sizden son derece üzgünüm. Siz, güzel güzel kaçırıyorsunuz. Öyle akıllı kaçırıyorsunuz ki. Yalap şalap falan değil." Unakıtan, görüşme sırasında, yapılan çay servisinden misafirlerinin almadığını görünce de şu espriyi yaptı: "Çay içmek isteyen içsin lütfen. Mahalle baskısı yok. Maliye baskısı da yok."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious