Dolardaki düşüş devam ediyor

Dolardaki düşüş devam ediyor .19256
  • Giriş : 13.09.2007 / 16:22:00

Güne 1.2740 YTL'den başlayan dolar, gün içinde düşüşünü sürdürerek, 1.2600 YTL'ye kadar geriledi. Dolar, saat 15.15 itibariyle 1.2640 YTL'den alınıp, 1.2660 YTL'den satılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bankalararası piyasada dolar kotasyonlarında alışta en düşük fiyat 1.2610 YTL, en yüksek fiyat 1.2630 YTL, satışta en düşük fiyat 1.2650 YTL, en yüksek fiyat 1.2680 YTL düzeyinde bulunuyor.

Uluslararası piyasalarda euro - dolar paritesi ise 1.3901 düzeyinde seyrediyor.

"Realizasyon geleceğine inanıyorum"

A Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar, dolardaki düşüşe ilişkin, ABD Merkez Bankası'nın (FED) 18 Eylül'de yapacağı toplantının ardından bir realizasyon geleceğine inandığını söyledi.

Salar, doların sadece Türkiye'de değil, dünyada değer kaybettiğini belirtirken, bunun en önemli gerekçesi olarak FED'in faiz indirim olasılığını gösterdi.

Salar, Türkiye'deki cari açık rakamının GSMH'nin yüzde 7'sine ulaştığını ifade ederek, bunun çok ciddi bir rakam olduğunu söyledi.

Geçen yıllarda cari açığın, sermaye ve portföy yatırımlarıyla fonlandığını hatırlatan Salar, bugün özelleştirme portföyünün eskisi kadar geniş olmadığını, yabancıların ilgi gösterdiği finans sektöründe yerli banka sayısının azaldığına işaret etti.

Salar, "Bunlarla, Merkez Bankası'nın faiz indirim olasılığını bir araya getirdiğimizde, faizlerdeki düşüşün de YTL'ye olan ilgiliyi azaltacağını düşünüyorum" dedi.

Türkiye'nin para kazanımını sağlayacak şeyin petrol fiyatlarındaki artış olacağını kaydeden Murat Salar, "Belli sermaye grupları birikim sağlıyor. Bu sermaye grupları tekrar risk almak isteyebilir. Türkiye ve benzeri gelişmekte olan ülkelere bir miktar sermaye artışı olabilir. Önümüzdeki dönemlerde dövizin bu denli düşük kalmayacağını zannediyorum" diye konuştu.

"Dolar 1.25'in altını görmez"

FED'in 18 Eylül'de yapacağı toplantının ardından bir realizasyon geleceğine inandığını vurgulayan Salar, "Doların 1.25'in altını göreceğini zannetmiyorum. Görebilir ama bu kalıcı olmaz" dedi.

Salar, yatırımcılara günlük işlemlerden uzak durmalarını, 18 Eylül'den sonraki realizasyona dikkat etmelerini önerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious