Dolardaki düşüş sürecek mi? İşte başlangıç rakamları

Dolardaki düşüş sürecek mi? İşte başlangıç rakamları.19256
  • Giriş : 01.10.2007 / 11:05:00

İstanbul serbest piyasada dolar 1,2050 YTL, avro 1,7160 YTL'den güne başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kapalıçarşı'da 1,2030 YTL'den alınan dolar 1,2050 YTL'den satılıyor. 1,7140 YTL'den alınan avronun satış fiyatı ise 1,7160 YTL olarak belirlendi. Serbest piyasada Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 1,2050 YTL, avronun satış fiyatı 1,7080 YTL olmuştu.

Turkish Yatırım Finansal Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, FED'in faiz indirimiyle birlikte gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin dolara karşı değer kazandığını, YTL'nin de önümüzdeki günlerdeki değer kazanma sürecinin devam edeceğini söyledi.

Enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında 3-16 tarihleri arasındaki Merkez Bankası Para Kurulu toplantısı ve IMF'nin Türkiye'ye gelişi gibi konuların döviz piyasası üzerinde etkili olacağını ifade eden Uskuay, alım müdahalelerinin gerçekleşmemesi halinde ise dolar kurunun 1.10 seviyelerine inebileceği öngörüsünde bulundu.

Goldaş Kıymetli Madenler A.Ş Hazine Uzmanı Dilek Özçelik de, piyasaların bu hafta içinde ABD'den gelen ekonomik verilere odaklandığını, konut satışlarının dayanıklı mal siparişleri ve tüketici güveninin düşük gelmesi gibi unsurların ABD ekonomisinin zayıflığının devam ettiğine dair işaretler olduğunu söyledi. Bu nedenle piyasalarda FED'in 31 Ekim'de yapacağı toplantısında yeni bir faiz indirimi yapacağına dair beklentiler oluştuğunu vurgulayan Özçelik, altın fiyatlarında hafta boyunca 723-736 dolar bandında hareketler gözlendiğini ifade etti. Özçelik, parite ve petrol fiyatlarındaki yükselişin etkisi altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketin devamını getireceğini, teknik olarak bakıldığında ise altının 736 dolar seviyelerini kırmakta zorlandığını, parite ve petrol fiyatlarının desteklemesine bağlı olarak alım pozisyonlarının devam etmesiyle ilk olarak 740 dolar sonrasında 750 dolar seviyelerine doğru yükseliş beklenebileceğini kaydetti.

Önümüzdeki hafta da ABD'de ev satışları, iş başvuruları, işsizlik oranı, otomobil satışları ve tarım dışı istihdam verileri açıklanacağını dile getiren Özçelik, bu verileri piyasalar için önemle takip edileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious