Dolardaki yükselişin nedeni!

Dolardaki yükselişin nedeni!.13468
  • Giriş : 05.09.2008 / 08:09:00

Merkez Bankalarının açıklamaları gölgesinde gelişen gününü yıldızı dolar oldu. Gün içinde 1.23 YTL'yi gören dolarda çıkış nereye kadar devam edecek?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güne damgasını vuran ilk açıklama Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'dan geldi. Sabah saatlerinde yüzde 19 seviyesinin üzerinde yüzde 19.30 seviyesinin üzerine çıkan gösterge kağıdın bileşik faizi, Merkez Bankası'nın yılın son çeyreğinde ölçülü olarak faiz indirimine gidebileceği yönündeki açıklamayla birlikte düşüşe geçti.

Sonrasında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Trichet'nin açıklamalarıyla birlikte faiz tarafında yine bir miktar yukarı hareket yaşandı ve seviye yeniden yüzde 19'u geçti.
Bugün valörlü işlemlerde yüzde 19.08 olan gösterge faiz, yarın valörlüde yüzde 18.96'ya kadar indi.

Hareketliliğin daha da fazla hissedildiği dolar/YTL paritesinde ise sabah saatlerinde özellikle doların yurtdışındaki değer kazancına bağlı olarak 1.22'li seviyeler test edildi.

Sabah 1.2230'lu seviyeleri aşan dolar, daha sonra bir miktar satışla yeniden 1.2150'ye geriledi.

Günün ikinci yarısında yine Avrupa Merkez Bankası'ndan gelen açıklamalar hem euro/dolar paritesini 1.4471'e getirerek euronun değer kaybetmesine neden oldu hem de dolar/YTL'yi yukarı çekti.

Dolar/YTL kotasyonları, saat 16:45 itibarıyla 1.2265 seviyesindeydi.

Trichet'nin açıklamaları borsalara da damgasını vurdu. Avrupa borsaları açıklamaların ardından iki yılın en düşük seviyesini görürken, İMKB'de de açılışta yüzde 0.5 düşüş ile başlayan gün ikinci seansta yüzde 2'nin üzerinde kayba döndü. İMKB Ulusal 100 endeksi günü yüzde 1.91 düşüşle 39,556.37 puandan tamamladı.

Saat 19:30'da ise dolar 1.2332 YTL'den işlem görüyordu.

Avrupa'da durgunluk tehlikesi, petrol fiyatlarının gerilemesi çıktığı 147 dolar seviyelerinden 100 dolara doğru düşüşe geçmesi 2001'den bu yana euro karşısında sürekli ezilen doları güçlendirdi. Euro dolar paritesi 6 ay önceki düzeyi olan 1.44'e geriledi. Parite etkisi nedeniyle Türkiye'de de dolar YTL karşısında hafta başında başladığı 1.17'den dün 1.21'e kadar çıktı. Uzmanlar bu sürecin devam edeceğini düşünüyor. Doların gidişatını Gazeteport'a değerlendiren uzmanlara göre; dolar euro karşısındaki değer kaybını kapatmaya çalışıyor.

AVRUPA'NIN TOPARLANMASI BEKLENİYOR

Unicorn Capital Ekonomisti Özlem Bayraktar Merkez Bankası Başkanı Yılmaz'ın faiz indirmi sinyalinin büyük bir sürpriz olarak değerlendiriyor, yakın tarihte faiz artırımı yapmayacağını açıklayan Merkez Bankası'nı karar değişikliğini enflasyon baskısına bağlayan Bayraktar, Yılmaz'ın bugünkü açıklamasının altında yatan nedeni, petrol fiyatlarındaki düşüş olduğunun söylüyor.

Merkez Bankası'nın hedef oluşturuken üç fazda değerlendirme yaptığını hatırlatan Bayraktar petrol fiyatlarının 140 dolar olması halinde gerçekleşmesi beklenen senaryonunu karamsar olduğunu, gıda fiyatlarının da beklentilerin altında inmesi ile Merkez'in açıklamasını esnettiğini söylüyor.

"Merkez Bankası'nın 2009'un ikinci yarısında faiz indireceğini düşünüyorduk ancak bu büyük bir sürpriz oldu" diyen Özlem Bayraktar Eylül'de indirime gidileceğini tahmin etmediğini ancak bu ya yılın son iki ayında, ya da 2009'un başında gerçekleşebileceğini aktarıyor.

Dolardaki yükseliş tamamen parite hareketi olarak değerlendiren Unicorn Capital Ekonomisti, çarşamba günü açıklanan enflasyon verileri ve Durmuş Yılmaz'ın bugünkü açıklamalarının kur karşısında etkili olmadığını söylüyor.

Özlem Bayraktar önümüzdeki günlerde doların; beklentilerin üzerinde bir resesyon yaşayan Avrupa nedeniyle güçlü olmasını beklediğini söylüyor.

PARİTEYE BAĞLI YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK

Turkish Yatırım Finansal Strateji Müdürü Gökhan Uskuay ise son bir yılda doların euro karşında değer kaybetmesi ile başlayan süreçte dolardan kaçış olduğuna değiniyor. Uskuay'a göre; petrol fiyatlarının gerilemesi ve Avrupa'daki resesyon tehlimesi ile silkinmeye başlayan dolar paritenin etkisi ile yükselmeye devam edecek. Diğer ülkelere bakıldığında da paralel bir değer kaybı söz konusu olduğunu belirten Turkish Yatırım Finansal Strateji Müdürü; Brezilya, Rusya,Güney Kore ve Güney Afrika gibi gelişmekte olan ülkelerde euronun dolara karşı değer kaybı yüzde 3 civarında olduğunu da ekliyor.

İTFA VE KONUT VERİLERİ OLUMLU GELİRSE DOLARIN ARTIŞI DEVAM EDER

ERGO İsviçre Portföy fon yöneticisi Gaye Vural ise; dolardaki çıkışın euro dolar paritesinde de olduğunu, doların son 1 yıl içinde euro karşısında değer kaybının süreçte etkili olduğunu aktarıyor. İşlerin tersine döndüğünü düşündüğünü belirten Vural, ABD tarafında işlerin, Avrupa'ya göre büyüme daha olumlu seyrettiğini söylüyor. ABD'deki bankaların itfalarının bu ay oyduğunu hatırlatan Vural, konut verilerinin dikkatle takip edilmesi geretiğini, iki kalemde olumlu rüzgarlar eser ise başta euro olmak üzere dolar tüm para birimleri karşısında değer kazanacağının altını çiziyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*