Dolardan umudu kestik!

Dolardan umudu kestik!.10135
  • Giriş : 15.10.2007 / 08:07:00

Yerli oyuncuların elinde 90 milyar dolar var. Herkes ‘biraz yükselse de satsak’ diyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yapı Kredi Stratejik Planlama ve Araştırma Bölümü Başkanı Çimenoğlu, “Yerli oyuncuların elinde 90 milyar dolar var. Herkes ‘biraz yükselse de satsak’ diyor. Yani uzun vadede döviz kazandırmıyor” dedi.

Dolardaki gerileme sürerken, yerli döviz hesaplarının sürekli artması “kriz alışkanlığı” şeklinde açıklanıyor. Yapı Kredi Stratejik Planlama ve Araştırma Bölümü Başkanı Ahmet Çimenoğlu’na göre, insanların bir kısmı, gerçekten risklerin yüksek olduğunu ve bunun eninde sonunda patlayacağını düşündüğü için dolar alıyor.

DOLAR 1.26 OLUR

“Tabii bu da bir alışkanlık, çünkü sürekli patlıyor” diyen Çimenoğlu, buna karşın tasarruf amaçlı döviz alımının mantıklı olmadığını, şöyle açıkladı: “Patladı diyelim ve dolar 1.60 YTL’ye çıktı. Orada kalmayacak. Çünkü şu an yerli oyuncuların elinde 90 milyar dolar döviz hesabı var ve herkes ‘biraz yükselse de satsak’ diye bekliyor. Eğer 1.60’da satamazsanız, herkes satmaya başladığı için bu sefer belki kur gelecek 1,10 YTL’ye inecek. Yani uzun vadede döviz kazandırmıyor.” Böyle bir öngörüleri olmamakla birlikte kendi müşterilerine de “Eğer siyasi riskleri bizim gördüğümüzden daha kötü, vahim krizler yaratabilecek potansiyelde görüyorsanız, o sizin kararınız. O zaman dolar alın” dediklerini belirten Çimenoğlu,“ Ama bizim gördüğümüz kadarıyla, bu olmayacak” diye konuştu. Çimenoğlu, dolar için yılsonu tahminlerinin 1,26 YTL, 2008 için de 1,35 YTL olduğunu aktardı.

MALİYET İÇİN BASKI

Reel sektörün Merkez Bankası’ndan şok faiz indirimi beklentisini de değerlendiren Çimenoğlu, bu kesimin birçok sıkıntısı bulunduğunu belirtirken, “Bu sadece üretime dayalı bir bakış açısıyla çözülebilecek bir sorun değil” vurgusu yaptı. “Sorunu çözmek için faizleri düşürdüğümüzde, bu, reel sektörün derdine belki çare olabilir ama ekonominin tümü açısından baktığımızda, en iyi sonuç yaratan çözüm olmayabilir. Çünkü bir de enflasyon gibi bir sorunumuz var” diyen Çimenoğlu, sadece “ihracatçı rahatlasın” gibi bir bakış açısının mümkün olmadığını ifade etti. Kurun çok kısa vadeli bir çözüm olduğuna işaret eden Ahmet Çimenoğlu, “İhracatçı ve sanayiciler, istihdam üzerindeki yükler, girdi ve enerji maliyetlerinin azaltılması konularının üzerinde daha çok durup, hükümete bu konuda daha çok baskı yapsalar” görüşünü dile getirdi. Çimenoğlu, Merkez Bankası’nın suni olarak kuru bastırmadığını, aksine her gün piyasadan 90 milyon dolar almasına karşın YTL’nin güçlü kaldığına da dikkat çekti ve mikro reformlara önem verilmesini istedi.

TELAFİ EİLEMEZ NOKTADA DEĞİLİZ

Sınırötesi operasyonun hep öngördükleri risklerden biri olduğunu belirten Çimenoğlu, “Türkiye eğer müdahale ederse, bu, Türkiye’nin AB ya da ABD ile ilişkilerini kökten bozacak kadar bir etki yaratmaz diye varsayıyoruz. Bu nedenle ekonomiye çok derin bir etkisinin olacağını tahmin etmiyoruz” dedi. Global likidite koşullarına ilişkin “Bizim Irak meselesinden çok daha ciddi bir risk var bence orada” yorumu yapan Çimenoğlu, bunun Türkiye’yi daha doğrudan etkileyebileceğini ancak bu tarafta da çok ciddi bir kötüleşme beklemediklerini dile getirdi. Çimenoğlu, “Makro anlamda baktığımızda, ‘çok geç kaldık, artık telafi edilmez bir noktadayız’ denilecek bir durum yok” şeklinde konuştu.

FAİZLER DE DUSECEK YABANCI DA GELECEK

Faiz indirimlerinin de devam edeceğini ve önümüzdeki bir yıl içinde Merkez Bankası’nın toplam 2,75 puanlık indirime gitmesini öngördüklerini belirten Çimenoğlu, bu konuda da insanlarda “faizler düşünce YTL değer kaybedecek, yabancılar gelmeyecek” şeklinde bir algılama hatası olduğunu kaydetti. “Görüyoruz işte, faizler düşüyor ama kur daha da hızlı düşüyor. Çünkü bu bir güven meselesi” diyen Çimenoğlu, şöyle konuştu: “Faizlerin düşmesi, ekonominin daha hızlı büyüyeceği, enflasyonun düştüğü ve makro dengelerin nispeten yerine oturmaya başladığının bir göstergesi. Ayrıca faizler yüzde 14’e de düşse, yabancılar açısından çok iyi bir oran. Dolayısıyla yabancılar gelmeye devam edecekler.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious