Doların ateşi düştü borsa geriledi

  • Giriş : 30.04.2007 / 00:00:00

Cuma gününden itibaren piyasalarda yaşanan tedirginlik, bu sabah piyasalarda etkisini çok sert bir şekilde gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklaması ve Hükümet kanadının bu açıklamaya verdiği cevabın ardından Cuma gününden itibaren piyasalarda yaşanan tedirginlik, bu sabah piyasalarda etkisini çok sert bir şekilde gösterdi.

Sabah açılış saatlerinde, yüzde 7,99 düşüşle güne başlayan İMKB 100 Endeksi, ilk seansın sonlarına doğru toparlanarak yüzde 6,23 düşüşle ilk seansı kapadı. 1,3950 YTL seviyelerine kadar yükselen dolar ise öğle saatlerinde bir gevşeme yaşayarak 1,3670 YTL seviyelerine geriledi.

BORSA İLK SEANSTA %6.23 DÜŞTÜ

İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, Cuma günü ikinci seans kapanışına göre 2.921,27 puan azalarak 43.940,04 puandan kapandı. Hisse senetleri ortalama yüzde 6,23 değer kaybetti.

DOLARDA HAREKETLİLİK

Kapalıçarşı'da 1,3600 YTL'den alınan dolar 1,3670 YTL'den satılıyor. 1,8490 YTL'den alınan avronun satış fiyatı ise 1,8550 YTL olarak belirlendi.

Serbest piyasada Cuma günü kapanışta doların satış fiyatı 1,3330 YTL, avronun satış fiyatı ise 1,8200 YTL olmuştu.

Bankalararası piyasada ise dolar kotasyonlarında fiyat, alışta en düşük 1,3635 YTL, en yüksek 1,3675 YTL, satışta en düşük 1,3685 YTL, en yüksek 1,3745 YTL olarak belirlendi.

FAİZ YÜZDE 19,23 SEVİYESİNDE BULUNUYOR

İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında 4 Şubat 2009 vadeli, bugün valörlü tahvilin saat 12.00 itibariyle basit getirisi yüzde 20,63, bileşik getirisi yüzde 19,23 seviyesinde bulunuyor.

REPO

İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Repo-Ters Repo Pazarında gecelik işlemler tek orandan yüzde 17,50'den gerçekleşiyor.

PARİTE

Uluslararası piyasalarda avro-dolar paritesi 1,3594, sterlin-dolar paritesi 1,9896, yen-dolar paritesi ise 119,67 düzeyinde seyrediyor.

"DOLAR 1,415 YTL SEVİYELERİNE KADAR ÇIKABİLİR"

Para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, yaşanan gelişmelerin piyasaları bir miktar olumsuz etkilediğini, ancak bunun sınırlı olduğunu söyledi.

Dövizdeki artışın 1.415 seviyelerine kadar çıkıp tekrar denge seviyesini arayacağını söyleyen Yıldırımtürk, borsanın değer kaybının da yine tahmin edilen aralıklarda olacağını belirtti.

Döviz piyasası temsilcileri de yaşanan gelişmeleri kaygı verici olarak görmedi. Özellikle kamu yönetim yapısının ve hazinenin güçlü olmasının krizlere karşı dayanıklılığı artırdığını belirten uzmanlar, kriz beklentilerini doğru bulmamakla birlikte Anayasa Mahkemesi kararının ve seçim sürecinin para piyasalarının yönünü belirleyeceğini dile getirdi.

PİYASALARIN GÖZÜ ANAYASA MAHKEMESİ'NDE

Piyasalarda bu hafta, Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin kararına odaklanacak.

A Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar yaptığı değerlendirmede, son günlerde yaşananların, piyasaların daha önce yaşadığı bir süreç olmadığını belirterek, ''Piyasaların bu noktada ne tepki vereceğini tahmin etmek güç'' dedi.

Piyasaların, uzlaşı olup olmayacağına bakacağını dile getiren Salar, ''Piyasanın tavrı, Anayasa Mahkemesi'nden gelecek karardan sonra netleşebilir'' görüşünü aktardı.Bu nokta birkaç senaryo bulunduğunu, Anayasa Mahkemesi'nin seçimi iptal etmesi durumunda erken seçime gitme konusunda meşru bir ortamın oluşacağını anlatan Salar, Anayasa Mahkemesi'nin seçimi iptal etmemesi halinde ise senaryoların daha da zorlaşacağını öne sürdü.

Borsanın güne kayıpla başladığını belirten Salar, şöyle devam etti:
''Eğer Anayasa Mahkemesi'nden iptal kararı gelirse ve genel seçimler öne alınırsa, bu bence olumsuz algılanacak bir şey değil. Belirsizliğin azalması açısından da olumlu olabilir. Gelişmeler henüz çok taze, önümüzdeki birkaç gün çok önemli. Bu gelişmelerin piyasaya mutlaka bir yansıması olacak ancak şiddeti ne olacak bilemiyoruz. Bu noktaya gelmemek lazımdı. Fransa'da Amerika'da Cumhurbaşkanı aday adayları 1 yıl öncesinden belliydi. Bu anlamda Türkiye'de o şekilde demokrasi kültürünün yerleşmesi gerekiyor.''

Bu hafta Halk Bankası'nın halka arz edileceğini de hatırlatan Salar, halka arzın bu hafta devam etmesi halinde siyasette yaşanan gelişmelerin fiyatı 1 milyar dolar seviyelerinde aşağıya çekebileceğini ifade etti. Bunun çok büyük bir bedel olacağını ifade eden Salar, siyasetin çözüm üretmesi gerektiğinin önemine vurgu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious