Doların yükselişi ihracatçıya yaradı

Doların yükselişi ihracatçıya yaradı.10976
  • Giriş : 15.03.2009 / 11:18:00

Büyükekşi, döviz kurundaki yükselişle ilgili olarak, "Özellikle rekabet gücümüz açısından doların 1,70-1,80 arasındaki dalgalanması, ihracatçı için olumlu olacak" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, döviz kurundaki yükselişle ilgili olarak, "Özellikle rekabet gücümüz açısından doların 1,70-1,80 arasındaki dalgalanması, ihracatçı için olumlu olacak" dedi.
Büyükekşi, Mersin'de, yaptığı açıklamada, dünya genelinde yaşanan ekonomik krizin hissedildiği şu günlerde, dövizdeki yükselişin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Özellikle rekabet gücü açısından doların 1,70-1,80 arasındaki dalgalanmasının ihracatçı için olumlu olacağını ifade eden Büyükekşi, 2003 ve 2006 yılının mayıs ayında doların 1,73'ü gördüğünü hatırlattı.

O günden beri neredeyse tüm girdi maliyetlerinde artış yaşandığını ifade eden Büyükekşi, şöyle devam etti:

"Biz uluslararası piyasalarda rekabet edebilmek için emek verirken, gerek enerji, gerek istihdam üzerindeki maliyetlerin artmasına rağmen, dolar geriye gitti. Böylelikle de bizim rekabet gücümüz azaldı. Dolayısıyla bu gücü yeniden elde edebilmek için böyle bir artışa ihtiyacımız vardı. Doların bu aralıklarda da istikrarlı olmasını ümit ediyoruz ve 1,70'in altına düşmesini istemiyoruz."

Krizin etkisiyle yurt dışındaki piyasalarda ciddi talep daralması yaşandığını anlatan Büyükekşi, "Yeni pazarlara doğru hareket ediyoruz. Bu kapsamda gelişmekte olan ülkelere ihracat yapabilmek için çalışmalar yapıyoruz. Gelişmiş ülkelerdeki ihracatlarda büyük bir sıkıntı var. Bu nedenle yeni pazar arayışı ve kurun bu seviyelerde tutulmasından başka bir çıkışımız yok" diye konuştu.


3-5 aylık süreç iyi izlenmeli

Büyükekşi, ihracatın 2009 yılı sonunda nasıl sonuçlanacağı yönündeki çeşitli yorumlara da değinerek, şunları söyledi:

"Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu yıl ihracatta yüzde 17 düşüşün beklendiğini açıklamıştı. Ama ben bu süreçte bir yorum yapılamayacağı kanaatindeyim. Önümüzdeki 3-5 aylık süreç iyi izlenmeli. Çünkü dünya ticaretinin yüzde 25'i ABD'de gerçekleşiyor. Bu sıkıntılar giderilmeden yıl sonundaki ihracat rakamları hakkında şimdi bir şey söylemek doğru olmaz. Ancak 3-5 aylık süreç iyi izlendikten sonra tahmin yapılabilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*