Dolar'daki düşüş devam ediyor

  • Giriş : 30.06.2006 / 00:00:00

Serbest piyasada ABD dolarındaki düşüş devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu saatlerde ABD doları 1.5730 seviyelerine gerilerken, Euro 2.0010 seviyelerinde. Euro/dolar paritesi ise 1.2710 seviyelerinde.
ABD Merkez Bankası ıÜüFED, dün 25 baz puanlık faiz artırımı ile faizleri 5.25'e yükseltirken, aynı zamanda ABD ekonomisinin yavaşlama sürecine girdiği yönünde açıklamalarda bulundu. Yapılan faiz artırımına rağmen parite Euro lehine yükseldi. Bu arada Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Jean Claude Trichet 'in yaptigi açıklamalarda enflasyona karşı verilen mücadelede her zaman alarmda olacaklarını belirtince bu sefer parite Euro lehine döndü.

Ayrıca, FED'in dünkü açıklamalarında faiz artırımlarının artık sona gelindiği mesajı verilirken, aynı zamanda önümüzdeki ay bir faiz artırımı daha yapılacağının sinyali ayrıca verildi ama asıl politikanın nasıl oluşturulacağı konusunda hala kendisinin de bir görüşe sahip olmadığından piyasadaki verilere göre hareket edeceklerini belirtti. Bu açıklama, piyasalara gerekli güveni vermezken, havanın dolar aleyhine dönmesine yolaçtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious