Dolmabahçe'de mini zirve

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde sivil toplum örgütü üyeleri ve iş dünyası ile geleceğe yönelik yapılacak ortak çalışmaları görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Davut Ökütçü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. maddesiyle ilgili görüşlerini sorduğunu belirterek, ''301. maddeyle ilgili gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında genelde eleştiri sınırları ile aşağılama olarak ifade edilen hususların net bir hale getirilmesinden bahsettik'' dedi.

Başbakan Erdoğan ile Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleştirilen toplantının çıkışında açıklama yapan Ökütçü, müzakere sürecinde sivil toplum örgütleri ve iş dünyası ile geleceğe yönelik yapılacak ortak çalışmaların ele alındığını dile getirdi.

Ökütçü, görüşmede, AB'den Türkiye'ye önyargılar ve bilgi yetersizliğinden doğan karşıtlıklara karşı ortak iletişim stratejilerinin şekillendirilmesi için talepte bulunduklarını ve bu konuda mutabakat sağladıklarını anlattı. ''Başbakan Erdoğan, 301. maddeyle ilgili görüşlerimizi sordu'' diyen Ökütçü, şöyle devam etti: ''301. maddeyle ilgili gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında, genelde eleştiri sınırları ile aşağılama olarak ifade edilen hususların net bir hale getirilmesinden bahsettik. Başbakan, bu konuda hazırlanmış metnin olup olmadığını sordu. Olmadığını belirttikten sonra, bu konuda sivil toplum kurumları (STK) ile iş dünyasının görüşlerini netleştirerek, bir başka toplantıda bir araya gelinmesi kararına varıldı.''

Bir gazetecinin, AB'nin 8 Kasımda ilerleme raporunun açıklanacağını hatırlatması üzerine Ökütçü, raporun önemli ölçüde kaleme alındığını ifade ederek, ''8 Kasım, 15 Kasım sürecinin ötesinde, Türkiye'deki ifade özgürlüğüyle ilgili toplumun ihtiyaçları paralelinde bir düzeltme yapmak söz konusu. Bu yasanın yetersiz olduğundan değil. Yasada muğlak bulunan, yanlış yorumlanabilecek ifadelerin düzeltilmesi bağlamında konuyu ele alıyoruz'' diye konuştu.

Ökütçü, hazırlanmış bir metnin bulunmadığını anımsatarak, bu konuda çalışmaların birkaç gün içerisinde netleşmesi durumunda kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi. Başbakan Erdoğan ile yapılacak ikinci toplantının tarihinin belli olmadığını bildiren Ökütçü, hazır olduklarında randevu talep edeceklerini kaydetti. Ökütçü, ''Toplantıda ortak görüş olarak, bir düzenleme ihtiyacı olduğunun ifade edildiğini'' söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious