Dolmuş uçak projesi

Dolmuş uçak projesi.10632
  • Giriş : 13.06.2008 / 23:39:00
  • Güncelleme : 13.06.2008 / 23:32:26

Maliyet verimliliğinin sağlanmasını ve yolcunun istediği noktaya daha çabuk ve ekonomik olarak ulaşması amaçlayan Dolmuş Uçak Projesi başladı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bu konuda yapılan ilk başvuru kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

SHGM tarafından yapılan açıklamaya göre, hava taksi işletme ruhsatına ve uçuş yetkisine sahip Ayjet’in, 20 ile 100 arası koltuk kapasitesine sahip uçaklarla bölgesel havacılık yapmak üzere SHGM’ye yaptığı başvuru kabul edildi.

Böylece, Ayjet iki uçakla bölgesel havacılık işletme ruhsatı almak için çalışmalara başlayan ilk işletme oldu. Dolmuş uçak projesi, küçük stol havaalanlarından küçük gövdeli uçaklar ile büyük havaalanlarına besleyici uçuşların yapılmasını içeriyor. Böylece, büyük gövdeli uçaklarla konvansiyonel hava alanlarına yapılan uçuşların doluluk oranının artırılması hedefleniyor. Ticaret, turizm ve sanayinin yoğun olduğu yerlerdeki büyük havaalanlarına küçük gövdeli uçaklarla yapılacak çapraz uçuşlar ile hava taşımacılığında hem maliyet verimliliğinin sağlanması hem de yolcunun istediği noktaya daha çabuk ve ekonomik olarak ulaşması amaçlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious