Dolu üzüm bağlarına zarar verdi

Dolu üzüm bağlarına zarar verdi.17651
  • Giriş : 11.06.2008 / 17:56:00

Mersin merkeze bağlı 6 köyde etkili olan dolu yağışı üzüm bağları ve meyve bahçelerini vururken köylü sigorta yaptırmadığı için devletten yardım alamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Binlerce dönüm arazide etkili olan dolu Çelebili, Cebel, Musalı, Evrenli, Dorukkent ve Dalakderesi'nde özellikle üzüm bağlarında etkili oldu.

Dolu afetinden zarar gören köyleri gezen Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, devletin artık afet yardımı yapmayacağını belirterek, köylülerin mutlaka tarım sigortası yaptırması gerektiğini söyledi.

Ellerinden geçmiş olsun demekten başka bir şey gelmediğini ifade eden Gökçel, ancak çiftçilerin özel ve kamu bankaları ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını ertelenmesi için çalışma yaptıklarını kaydetti.

Tarım sigortasının önemini anlatan Gökçel, "2090 sayılı yasaya göre devlet artık afetlerde yardım yapmıyor. Bunun için tarım sigortası yaptırmak gerekiyor. Tarım sigortasının primlerinin yarısı da devlet ödüyor. Ziraat Odası olarak bizde sigorta yapıyoruz. Pirim ödemesini hasat sonuna bırakıyoruz. Bu yıl sigorta yaptıranlardan zarar görenler var. Bunların ne kadar alacağına bakarak sizlerde karar verebilirsiniz." dedi.

Gökçel'in açıklamalarını dinleyen köylüler ise büyük bir kısmının sigorta yaptırmadığı gözlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious