Dolu yağışı Kayserili çiftçileri üzdü

Dolu yağışı Kayserili çiftçileri üzdü.8801
  • Giriş : 15.06.2009 / 13:38:00

Kayseri'de bazı bölgelerde etkili olan dolu, ekili alanlarda zarara yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, gece yağan dolu nedeniyle Kayseri'nin Bünyan ilçesi ve civarı ile Kocasinan ilçesine bağlı Emmiler köyü, Ebiç, Dadağı ve Kemer mahalleleri, Melikgazi ilçesine bağlı Ağırnas beldesi, Gesi, Büyük Bürüngüz, Küçük Bürüngüz ve Turan mahallelerinde arpa ve ayçiçeği ekili tarlalarla domates, biber, salatalık ve marul ekili alanlar zarar gördü.

Kayseri Tarım İl Müdür Vekili Necmi Çelik, dolu nedeniyle özellikle arpa ekili alanların zarar gördüğünü söyledi.

Dolunun en çok Kızılırmak vadisinde yer alan Emmiler köyü, Ebiç, Dadağı ve Kemer mahallelerinde arpa ekili tarlalarda zarara neden olduğunu ifade eden Çelik, ''Buğday başakları henüz çok olgunlaşmayıp yeşil olduğu için doludan fazla etkilenmedi. Ancak, arpa başakları olgunlaşıp sararmaya başladığı için kırılıp zarar gördü. Bazı ay çiçeği tarlaları da doludan olumsuz yönde etkilendi. Ekiplerimiz köylerde zarar tespit çalışmalarına başladı'' dedi.

Ebiç mahallesi muhtarı Bünyamin Çelik de, dolunun, başta arpa tarlaları olmak üzere, kabak, domates, salatalık ve ay çiçeği ekili tarlalarda büyük zarara neden olduğunu söyledi. Çelik, ''Köylü dolu nedeniyle perişan oldu. Arpa ekili tarlalar ve ay çiçeği tarlaları ceviz büyüklüğündeki dolu nedeniyle harap oldu'' diye konuştu.

Emmiler köyünde çiftçilik yapan Salih İlhan ise şiddetli dolu nedeniyle arpa ekili alanların büyük zarar gördüğünü söyledi. Çitçiye destek verilmesini istediklerini belirten İlhan, ''özelikle arpa ekili alanlar dolu nedeniyle büyük zarar gördü. Bu da bir afet. Devletimizin desteğini görmek istiyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*