Domates 3 kuruş oldu

Domates 3 kuruş oldu.14464
  • Giriş : 09.06.2008 / 18:32:00

Rusya'nın,Türkiye'den ihraç edilen sebzeye ambargo uygulaması, üreticileri vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ekonomisi seracılığa dayalı Demre Toptancı Hali'nde turfanda domatesin kilosu 3 Ykr'ye kadar düştü. Üretici, üretim maliyetini bile karşılamayan fiyat karşısında şaşkına döndü.

2 hafta önce kilosu 1 YTL’den alıcı bulan domatesin fiyatı, Rusya’nın ambargo uygulayacağını açıklamasından sonra 25 Ykr’ye kadar düşmüştü. Kapıların tamamen kapatılması ile domatesi kilo fiyatı 3 Ykr’ye düştü. 120 Ykr’den alıcı bulan kokteyl domatesin kilosu ise 20 Ykr’ye geriledi. Salatalığın fiyatı ise 1 Ykr’ye düştü.

Domatesi İzmir yöresindeki salça fabrikaları dökme olarak almaya başladı. 20 ton domates 600 YTL’ye satıldı. Diğer ihraç ürünlerinin fiyatı da aynı oranlarda düştü. 3 YTL olan kapia biber 60 Ykr'ye, 3.5 YTL olan California biberi 50 Ykr'ye, 1 YTL olan dolmalık biber 20 Ykr'ye düştü. Alıcı bulunamayan bazı ürünleri üretenler ise seralarındaki ürünü sökmeye başladı.

ACİL ÇÖZÜM BULUNMALI

Demre Toptancı Hali’nde komisyonculuk ve ihracatçılık yapan Rıza Sarıca, “Durum gerçekten vahim. Şu andaki fiyatlar üreticinin ürünü seradan hale getirme bedelini bile karşılamıyor. Biz komisyon ücreti almaktan bile vazgeçtik. Bazı ürünlere alıcı yok. Ülkeyi yönetenler başka tartışmaları bırakmalı, soruna acil çözüm bulmalı” dedi.

Demre Ziraat Odası Başkanı Ramazan Açıkgöz ise Rusya'nın kapıyı kapatacağını açıklamasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen, yetkililerin hiçbir girişimde bulunmadığını söyledi. Açıkgöz şöyle konuştu:

“Bu üreticinin idam fermanıdır. Sahillerdeki sera üreticisi sezonun sonuna yaklaşıyor. Biraz yukarıdaki yerleşim birimlerinde sera ürünü yeni çıkıyor. Bu üretici ne yapacak? Bu fiyatlar açlık ve sefalet getirir. Nerede dış ticaretten sorumlu devlet bakanı? Nerede bu sorunu çözecek yetkililer? Sadece Başbakan Erdoğan’ın Putin’e telefon açtığını duyduk. Yetkililer artık bu sorunu nasıl çözeceklerini düşünmeli, ülkenin gündemi bu olmalı.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious