Domates festivalide olur

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Osmaniye'nin yayla kenti olarak bilinen Hasanbeyli ilçesi kiraz festivalinden sonra domates festivali yapmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlçe Tarım Müdürü Mehmet Poyrazoğlu, ilçede doğal ortamda ilaç ve gübre kullanılmadan organik şartlarda yetişen 'Hasanbeyli domatesi'ni tanıtmak amacıyla festival yapmayı düşündüklerini söyledi.

Festivalini yaptıkları kirazdan sonra ilçenin en önemli ikinci ürünü olan domatesin ekim alanının giderek genişlediğine dikkat çeken Poyrazoğlu, "Bu yıl ilçemizde 620 dekarlık alanda üretilen sebzelerin büyük bir bölümünü domates oluşturuyor. İklim ve ekolojik yapısı ile Hasanbeyli domatesi, Çukurova bölgesinin aranılan ürünü haline gelmiştir" dedi.

Domatesin çok kapsamlı olarak çiğ ve pişmiş olarak kullanıldığına dikkat çeken Poyrazoğlu, ilçelerinde yetişen domatesin kendine özgü özellikler taşıdığını kaydetti.

İçinde A, B, C, E vitaminlerini barındıran domatesin damar tıkanıklıklarından prostata kadar bir çok faydasının olduğunu hatırlatan Poyrazoğlu, "Ürün kalitesi her geçen gün ilçemizde artıyor. Domateslerimiz ilaç kullanılmadan doğal bir ortamda büyüyor. Bu yüzden de çok revaçta. Bunu düşünerek domatesimizi her yere tanıtmak için festival yapmaya karar verdik" ifadelerini kullandı.

Hasanbeyli Belediye Başkanı Yusuf Tozluklu da, sebze ve meyvecilikte adından söz edilen ilçelerinin domatesi, lahanası ve benzeri ürünlerinin planlı bir şekilde yeniden teşvik edilerek özendirilmesi için gerekli çalışmalara başladıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious