Domates için Rusya ile yeni pazarlık

Domates için Rusya ile yeni pazarlık.21864
  • Giriş : 10.06.2008 / 19:11:00

Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Mircalol Husanov, iki ülke arasındaki ilişkilerde kopukluklar olduğunu, her iki tarafın da yaş sebze meyve ihracatı konusunda adım atması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tarım Ajansı tarafından Antalya Ticaret Borsası Salonu'nda düzenlenen ''Yaş Meyve Sebze İhracatında Rusya Pazarı'' konulu ''Tarımsal Forum''a konuşmacı olarak katılan Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Mircalol Husanov, Türkiye ile Rusya arasında ilişkilerin sanat, kültür ve ekonomik alanda iyi olduğuna dikkati çekti. Husanov, şunları söyledi:

''Rusya'nın Türkiye'den 5 ürüne ithalat yasağı getirme sorununun çözüleceğine eminim. Üreticilerin ve sorumluların soruna yaklaşımları çok iyi. Bu olayın iki boyutu var. Birincisi ürünlerdeki ilaç kalıntısı sorunudur. Bu sorun gereken adımlar atılarak çözülür. İkinci boyutu ise ilişkiler arasında yaşanan kopukluklardır. İki ülke arasındaki ilişkilerde kopukluklar var. Her iki taraf da bu konuda adım atmalı.''

Rusya'nın analiz sonuçlarını 6 ay sonra bildirmesine de değinen Husanov, ''Rusya 6 ay sonra analiz sonuçlarını Türkiye'ye bildirdiyse ihracat 6 ay boyunca devam etti demek. O zaman ürünlerde ilaç kalıntısı varsa 6 ay boyunca ilaçlı domatesleri yedik demektir. Sonuçların geç verilmesi iyi değil'' diye konuştu.

Türkiye'de üretilen ürünlerin ihracatından hem ihracatçının hem ithalatçının kazandığını anlatan Husanov, sorun yaşanmaması için doğru ihracatçı ile doğru ithalatçının buluşması gerektiğini, yaş meyve sebzede standartlar yükseldikçe herkesin kazanacağını belirtti.

''Rusya ile Türkiye sadece ihracatı ithalatı düşünmemeli, ortak üretimi de düşünmeli'' diyen Husanov, Türkiye ile Rusya'nın sadece dost iki ülke değil, binlerce aile birleşmesiyle akraba da olmaya başladıklarını, iki ülke arasındaki sorunun diyalogla çözüleceğini, Rusya'dan Ankara'ya gelecek heyetle sorunların görüşülmesi gerektiğini kaydetti.

Husanov, Rusya basınından öğrendiği kadarıyla ithalattan sorumlu kişinin, ithal edilen ürünler hakkında Türkiye'ye 80 kez uyarı yaptığını ama bu uyarıların dikkate alınmadığını iddia etti.

-HER ÜRÜN ANALİZ EDİLİYOR-

Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Başkanı Mustafa Satıcı ise 2007 yılında Türkiye'nin 1,5 milyar dolarlık yaş meyve sebze ihraç ettiğini, bu ihracatın yüzde 34'ünün, yani 517 milyon dolarlık kısmının Rusya'ya yapıldığını ifade etti.

Satıcı, Rusya'nın en çok ihraç edilen beş kalem mala ihraç yasağı getirdiğini anımsatarak, şunları söyledi:

''Rusya, domates, patlıcan, patates, limon ve üzüme yasak getirdi. Rusya'nın gıda değerleri normal değerlerin çok altında. Bu nedenle Rusya, Avrupa'dan ithal ettiği 2 bin ton yaş meyve sebzenin bin tonunu standart dışı kabul etti. Rusya'nın istediği standartlardaki ürün ancak organik üründür. Onun da fiyatı yüksektir. Rusya'ya ihraç edilen her ürün analiz ediliyor. Ancak, onların analiz değerleri çok düşük olduğu için o değerlere ulaşmak zor. Rusya'nın istediği, ürünün izlenebilirliğidir. Bu da üreticinin barkod uygulamasına geçmesiyle mümkün olacaktır. Barkod sistemi ile artık bütün ürünler izlenebilecek. 2008 yılı Rusya'da Türkiye yılı ilan edildi. Umarım bu sıkıntı son sıkıntı olur.''

Satıcı, Rusya'dan gelen tüm yazılara anında cevap verildiğini ancak, ilişki kurmakta zorlandıklarını, Türkiye'den giden ürünlerin Rusya'da ürünlerin ucuzlamasına neden olduğunu vurguladı.

-BORSA BAŞKANI KAPLAN-

Antalya Ticaret Borsası Başkanı İlhami Kaplan ise Antalya'da ihracatçının Rusya'nın beş ana ürüne yasak getirmesi nedeniyle endişe içinde olduğuna değindi. Kaplan, ''Rusya'nın koyduğu yasak nedeniyle Rus tüketicisi de zor duruma düştü. Rusya sebzeyi 9 ay, meyveyi 12 ay ithal ediyor. Türkiye'de ürünler zaman zaman iyi tahlil edilemediği için sorunlar yaşanabiliyor. İhracatımızın büyük kısmını Rusya'ya yapıyoruz. Rusya gözden çıkarabileceğimiz bir pazar değil'' diye konuştu.

-''ANALİZ SONUCUNA GÖRE HAPİS CEZASI''-

Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin ise, Rusya ile son iki yıldır sorun yaşanmadığını, bu dönemde Rusya'nın kendi laboratuvarlarını kurduklarını anlattı. Erçin şöyle konuştu:

''Rusya, laboratuvarlarını kurunca yaş meyve sebzede daha hassas olmaya başladı. Domates, patates, patlıcan, limon ve üzüme yasak getirdi. Patates ve patlıcana bugüne kadar yasak yoktu. İki ülke arasında üst düzey görüşmeler devam ediyor. Bu beş ürün dışında yasak yok. Rusya'nın dışında Türkiye'nin başka hiçbir ülke ile sorunu yok. Bakanlığımız üreticiden yüzde yüz izlenebilirliğini sağlayabildiği bir ürün istiyor. Bunu sadece Rusya için değil bütün ülkeler ve iç pazar için de istemektedir. Bakanlığımız Türkiye genelinde 4 bin 500, Antalya'da ise 860 numune alıp analizini yapıyor. Analiz sonuçları olumsuz çıkan üreticiye artık hapis cezası var. Bugüne kadar hep para cezası uygulandı. 2008 yılından itibaren hapisler başlıyor. İhraç edilen üründe üreticiden ihracatçıya kadar herkes sorumludur.''

-''KALINTI YOK DEMEK İNANDIRICI DEĞİL''-

Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Vahap Tuncer ise Rusya'ya yapılan ihracatta üretimde sorun yoksa, sorunun hükümetler arasında, üst düzeyde çözülmesi gerektiğini belirtti. Tuncer, tarımsal kalıntının İspanya'da da, İtalya'da da, Rusya'da da çıktığını, (tarımsal kalıntı yok) demenin inandırıcı olmayacağını ifade etti.

Antalya İl Kontrol Laboratuvarı Müdürlüğü sorumlusu Ayşe Taşlı ise Antalya Kontrol Laboratuvarının 2006 yılından bu yana uluslararası standartlarda hizmet verdiğini, AB ülkelerinde uygulanan metotların Antalya'daki laboratuvarda uygulandığını, analizlerin tam olarak yapıldığını bildirdi.

Taşlı, Rusya'nın analizlerde hangi metodu uyguladığını, hangi cihazları kullandıklarını bilmediklerini, kendilerine sistemlerini anlattıkları ya da sattıkları taktirde analizlerde aynı değerleri yaş sebze meyvede uygulayabileceklerini ifade etti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious