Domates krizi çözüldü

Domates krizi çözüldü.21864
  • Giriş : 24.06.2008 / 11:19:00
  • Güncelleme : 24.06.2008 / 11:24:20

Meyve ve sebzenin ithalat yasağının kaldırılmasında anlaşma sağlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya'nın Türkiye'den ithal ettiği domates başta olmak üzere üzüm, limon, patlıcan ve patatesten oluşan beş kalem meyve ve sebzeye getirdiği ithalat yasağının kaldırılmasında anlaşma sağlandı.

Rusya Karantina merkezinden edinilen bilgiye göre iki ülke heyetleri Cuma gününden bu yana süren müzakerelerde ortak metni parafe etti. Yasak 1 Temmuz'dan itibaren yürürlükten kalkıyor. Metin sabah saatlerinde parafe edildi. Rusya'nın daha önce Avrupa Birliği ile imzaladığı memorandum metnine benzer bir metinde Türkiye ile de mutabık kaldığı kaydediliyor.

Türkiye Tarım Bakanı Mehdi Eker'in önümüzdeki günlerde Moskova'ya gelerek anlaşmayı imzalaması bekleniyor. Türkiye Tarım Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları başkanlığındaki heyetle Rusya Bitki Koruma ve Karantina Kurumu arasındaki müzakereler Cuma gününden bu yana devam ediyordu. Parafe edilen memaranduma göre, Türkiye Rusya'nın belirlediği standartlara uygun laboratuarlarda gerekli tahlilleri yapılmış ürünleri Rusya'ya gönderebilecek. İkinci olarak da her ürün için ekim anından ihraç aşamasına kadar geçirdiği aşamalarla ilgili bilgilerin yer aldığı belgelerin hazırlanması gerekiyor. Bu belgeler ihraç aşamasında ürünün yanında yer alacak.

Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Rosselhoznadzor basın sözcüsü Aleksey Alekseyenko görüşmelerin başarı ile tamamlandığını ifade ederek şu açıklamada bulundu: "İki taraf şu an görüşmeleri tamamladı. Bizim talebimiz Türkiye'den Rusya'ya sağlıklı meyve ve sebzenin gelmesi. Çok verimli bir görüşme yaptık. Protokolün imzalanmasına ilişkin el sıkıştık. AB ile imzaladığımız metinde Türkiye ile de mutabık kaldık. Önemli olan Türkiye'den gelen ürünün sağlıklı bir şekilde Rusya pazarına girmesi. Anlaşma 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girecek." dedi. Alekseyenko yasağın başladığı günlerde yine ajansa yaptığı açıklamada yasağın uzun süreli olmayacağını, iki hafta gibi bir sürede sonuçlanmasını beklediklerini açıklamıştı.

Yetkililer insan sağlığı açısından gündeme getirilen konunun doğru bir çaba olduğunu, ancak Rusya'nın zamanlamasının yanlış olduğunun altını çiziyor. Özellikle henüz ihracatı başlamamış üzümün geçen yılın verilerine göre yasaklama kapsamına alınması eleştiriliyor. 2005 yılında getirilen yasağın Akdeniz sineğinden kaynaklandığına değinen yetkililer, bu yılki yasağın temelinde tarım ilaçları kalıntısı olduğunu kaydediyor.

YASAK 1 TEMMUZ'DAN İTİBAREN KALKIYOR

Rusya'nın 7 Haziran'dan itibaren Türkiye'den ithal edilen ürünlerde uygulamaya koyduğu meyve ve sebze yasağı 1 Temmuz'dan itibaren kalkacak. Rusya Bitki Koruma ve Karantina Kurumu Rosselhoznadzor Başkanı Sergey Dankvert basına yaptığı açıklamada ortak protokol imzalamak istediklerini ifade ederek, "Türkiye'den ithal edilen ürünlerde Rusya'nın belirlediği hijyenik kuralların uygulanmasını istiyoruz. İthal edilen ürünlerin yanında sağlıklı olduklarına ilişkin laboratuvar sertikası yer almalı. Bu laboratuarlarda Rosselhoznadzor'un onayladığı teknik donanıma sahip olmalı." açıklamasında bulunmuştu.

Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Rusya Federasyonu Bitki Karantina Komisyonu Denetim Başkanı Vladimir Popoviç de soruna kalıcı çözüm getirilebilmesi için Rusya'nın belirlediği standartların yerine getirilmesinin zorunlu olduğuna dikkat çekmişti. Türkiye'den gelen ürünlerde Rusya'nın standartları açısından sağlığa zararlı maddelerin tespit edildiğini kaydeden Rus yetkili, "Sorun siyasi değil. İki ülke ilişkilerinde yaşanan gelişmeleri göz önünde bulundurarak bunu beş ürünle sınırlı tuttuk. İlk defa bu kısıtlamalar yapılmıyor. 2005 yılında da benzer bir sınırlama oldu. Avrupa Birliği ülkelerine de bu durumu anlatmakta zorlandık. Kendi şartlarına göre sağlıklı olan ürünü bize göndermelerini istemiyoruz. Konu bizim belirlediğimiz standartlara uyulması." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious