Domates üreticiyi üzdü, alıcıyı sevindirdi

Domates üreticiyi üzdü, alıcıyı sevindirdi.21864
  • Giriş : 31.05.2009 / 22:51:00

Havaların ısınması ve ihracatın geçen yıla göre azalması nedeniyle Muğla’nın Milas ilçesinde domates fiyatının düşmesi üreticiyi üzerken alıcı vatandaşı ise sevindirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yağışlı ve serin geçen havaların aniden ısınması ve tarla domateslerinin hasat edilmesi nedeniyle yaşanan domates bolluğu fiyatların bir anda düşmesine neden oldu. Fiyatların bir anda belirgin şekilde düşmesi üretim bolluğu yaşayan üreticileri zora soktu ve üretici elindeki ürününü satma telaşına düştü.

Geçtiğimiz haftalarda 1.5-2 TL'ye satılan domates fiyatı son günlerde düşüşe geçti. Cumartesi günü kurulan İsmet Paşa Mahallesi Pazarı'nda domates 25 kuruş ile 1 TL arasında satıldı. Pazar günü Baltalı Kapı civarında kurulan Tatil Pazarı'nda ise domatesin türüne ve kalitesine göre fiyatlar 75 Kr ile 1.5 TL arasında değişti.

Tatil Pazarı'nda satış yapan domates üreticisi Mustafa Yıldırım, 3 kg 1 TL'den domates sattığını belirterek bu düşüşte ihracatın durmasının etkili olduğunu ifade etti. Arif Şimşek isim esnafta Fethiye'den ve Antalya'dan domates getirerek Milas'ta sattığını, fiyatların domatesin kalitesine göre 75 Kr'a 1.5 TL arasında değiştiğini söyledi.

SATICI ÜZÜLDÜ ALICI SEVİNDİ

Domates fiyatlarındaki düşüş bir tarafı üzerken bir tarafı da sevindirdi. Üzülen taraf domatesi üreten ve satan olurken sevinen taraf ise domates alıcısı vatandaşlar oldu.

Sabahtan akşama kadar sıcakta sera içerisinde domates topladığını ve bunun karşılığını dahi alamadığını belirten üreticiler bu yıl domates bolluğunun geçen yıldan daha erken başladığını kaydetti. Önceki yıllarda haziran ayı ortalarında domateslerini kilosu 50 kuruşa verdiklerini hatırlatan üreticiler, yetkililerden domates sorununa çare bulmalarını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*