Domates üzdü ama kiraz sevindirecek

Domates üzdü ama kiraz sevindirecek.21864
  • Giriş : 17.06.2009 / 12:41:00

Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, bu yıl krizin etkisiyle dış pazarda rekabetten dolayı fiyatların düşmesinden dolayı domates üreticisinin mağdur olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AYMSİB Başkanı Mustafa Satıcı AA muhabirine yaptığı açıklamada, küresel kriz ve yaş meyve sebze pazarındaki rekabetten dolayı fiyatların düştüğünü söyledi. Temmuz ayı başında domates ihracatının sona ereceğini belirten Satıcı şöyle konuştu:

''Tüm dünyayı etkileyen küresel kriz domates ihracatını da olumsuz etkiledi. Küresel kriz ve rekabet yüzünden yurt dışında domates fiyatları düşük seyrediyor. Küresel kriz ve rekabet domates üreticisini mağdur etti. Domates başta olmak üzere sebze üreticileri desteklenmeli.''

Satıcı, yılın 5 aylık döneminde Rusya başta olmak üzere çeşitli ülkelere 138 bin 824 ton domates ihracatından 122 milyon 537 bin 906 dolar döviz girdisi sağlandığını vurguladı.

Antalya bölgesinde yaş meyve sebze ihracat sezonunun kapanacak olması nedeniyle ihracatçıların başta Manisa olmak üzere üzüm ve kiraz ihracatı için Ege bölgesine kaydığını anlatan Satıcı, bu yıl kiraz üreticisinin ve ihracatçısının yüzünün güleceğini kaydetti.

Kirazın üreticiden 4-4,5 TL'den satın alındığını ifade eden Satıcı, ''Bu yıl ihraçlık kiraz üretiminde kalite iyi durumda. Kiraz ihracatı başladı. Fiyatlar üreticiyi sevindirecek düzeyde. Üreticiden ihracatlık kaliteli napolyon kirazını 4-4,5 TL'den alıyoruz. Domates ihracatı üreticiyi üzdü, kiraz ihracatı ise sevindirecek'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*