Domatesi sıcak çarptı

  • Giriş : 04.07.2007 / 13:16:00

Salçalık domates üretiminin yüzde 40'ını tek başına karşılayan Karacabey Ovası'nda, aşırı sıcaklara çiçek döneminde yakalanan domateste yüzde 25 oranında rekolte düşüşü beklendiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Nuri Karaca, son günlerde etkili olan aşırı sıcakların tarımsal üretimi çok olumsuz etkilediğini söyledi.
Karaca, bölgede bazı günler 44 dereceye kadar çıkan hava sıcaklıklarının domatesi çiçek döneminde yakaladığına dikkat çekerek, bu durumda domatesin yeterli döllenme yapamadığını, kuruduğunu ve dolayısıyla ürüne dönüşemediğini belirtti.
Geçen hafta yaşanan aşırı sıcaklıklar yüzünden rekoltede yüzde 25 dolayında kayıp beklediklerini, beklenen ikinci sıcak hava dalgasının kendilerini daha da endişelendirdiğini ifade eden Karaca, şunları dile getirdi:
''Salça fabrikaları da endişeli, hepsinin ihracat bağlantısı var. Bölgedeki salça üretiminin yüzde 80'i ihracata gidiyor. Bu ürün kayıpları üreticiye olduğu kadar onlara da zarar verecek. Dolayısıyla rekolte kayıpları, domates fiyatlarını da salça fiyatlarını da artırır. Dünyada da zaten salça üretiminim düşeceği tahmin ediliyor. Salçayı pahalıya tüketeceğiz gibi görünüyor...'' Karaca, yaklaşık 30 bin dekar alanda ekili domateste, ayrıca sulama sıkıntısı da yaşadıklarını belirtti.

BUĞDAYDA REKOLTE KAYBI YÜZDE 50
Karacabey Ovası'nda yaklaşık 150 bin dekara ekilen buğdayda da hasadın sonuna yaklaşıldığına da işaret eden Karaca, aşırı sıcakların neden olduğu kaybın yüzde 50'yi bulduğunu bildirdi.
Karaca, buğdaydan normal şartlarda dekar başına 600 kilo ürün elde edilirken, bunun 300 kiloya kadar düştüğünü belirterek, üreticinin zor durumda olduğunu vurguladı.
Nuri Karaca, ayrıca 120 bin dekar alana ekilen mısırın da döllenme dönemine girdiğini ve bu bitkinin 37 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda döllenme yapamadığına dikkat çekerek, olası aşırı sıcaklıkların çeşitli ürünlerdeki rekolte kayıplarını artırabileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious