Dominguez konseri iple çekiliyor

Dominguez konseri iple çekiliyor.15373
  • Giriş : 19.11.2008 / 15:12:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 23:53:25

Piyanado flemankonun büyücüsü olarak gösterilen ve cazla flemankoyu birleştirerek hayranlarına yeni hayranlar ekleyen Chano Daminguez konseri için geri sayım başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

7 kasım'da başlayan ve 27 Kasım tarihine kadar devam edecek olan 9. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, dünyaca ünlü piyanistleri müzikseverle buluşturmaya devam ediyor. Ancak festival kapsamında özellikle Chano Domingez'in konseri adeta iple çekiliyor.

Dünyanın en iyi müzisyenleri arasında gösterilen Chano Dominguez, 23 kasım akşamı 9. Uluslararası Antalya Piyano Festivali'ne konuk oluyor. Müziğe sekiz yaşında flamenko gitarıyla başlayan, ama zamanla gitardan uzaklaşıp 18 yaşında ilk grubunu kurduğundan beri bir caz piyanisti olarak müzikseverlerin karşısına çıkan Chano Dominguez, artık birçok otorite tarafından dünyadaki en iyi 10 müzisyenden biri olarak gösteriliyor.

Domingez,  çocukluk hayallerini gerçekleştiriyor ve füzyonla flamenkoyu cazla buluşturuyor... 2005 yılından beri “yeni flamenko soundu” olarak tanımladığı projesiyle tüm dünyayı fethetmeye devam ediyor Dominguez. Daha önce İstanbullu müzikseverlerle buluşmuş olan müzisyen 23 kasımda, 9.Uluslararası Antalya Piyano Festivali'ne konuk oluyor. Chano Dominguez son projesiyle birlikte tüm dünyanın odak noktası haline geldi.  Bazı müzik adamları piyanoyla flamenkoyu yumuşattığını söylüyor, bazıları da bunun tam tersini düşünüyor; müziğinin her zaman daha tutkulu bir hale geldiğini... “Aslında bu projeyi geleneksel flamenkoyla karşılaştırmak doğru olmaz... İki farklı dili biraraya getiriyoruz, caz ve flamenkoyla çok daha farklı bir flamenko soundu ortaya çıkıyor... Kontrbas, elektrogitar ve klavyeli çalgılarla flamenko soundunu güçlendirmiş oluyoruz...” diye cevap veriyor tartışmalara...

Birçok müzisyenden daha şanslı bir çocukluk geçirdiğini de söylemek mümkün aslında. Flamenko hayranı babasının desteğini arkasına alıyor çocuk yaşta. “Babam tam bir flamenko hayranıydı ve onlarca plağı vardı, tüm çocukluğum babamın plaklarıyla ve flamenko şarkıcılarını dinleyerek geçti. Evde sadece babam değil annem de çok iyi bir müzik dinleyicisiydi hatta çok güzel şarkı söylüyordu... Hiçbiri müzisyen değildi ama ev müzik ve şarkı doluydu...”
Bir caz piyanisti olarak kabul ediliyor Chano Dominguez, tabii yapacakları ve yaptıkları kesinlikle cazla sınırlı değil, cazın sınırsız zenginliğini kullanarak onu birçok farklı müzikle yan yana getiriyor...

“Ben Hint müzikleriyle flamenkoyu yan yana hayal ediyorum, çok çekici olacağını düşünüyorum ayrıca Afrika ritimleri ve flamenko beraber çok tutkulu olabilir. Şimdi cazla flamenkoyu sunuyorum ama özellikle Hint müzikleriyle çok farklı bir füzyon olabilir... Bir müzisyen olarak yaptığım müziği herhangi bir tanımlamayla sınırlandırmak istemiyorum. Beraber çaldığım müzisyenlerle, kendimi ifade edişim değişebiliyor. Trio olarak çaldığımda caz köklerine iniyorum. Flamenko quartet olarak geleneksel flamenkoya daha çok yaklaşıyorum. Yeni flamenko sounduyla, cazla flamenkoyu daha güçlü hale getiriyorum.”..

Konser: 23 Kasım 2008

Saat: 20.30

Yer: Antalya Kültür Merkezi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*