Dominique peçe tartışmasından memnun

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

Fransa Başbakanı Dominique de Villepin, İngiltere'nin peçeyi kısıtlamak için yapılan tartışmalardan memnun olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Villepin, Paris'in başörtüsünü ve dini sembolleri okullarda yasaklamasını 2 yıl önce Londra'nın eleştirdiğini hatırlattı. Ancak Londra'daki tartışmalarda başörtüsü değil peçenin kısıtlanması üzerine tartışmalar sürüyor.

Villepin aylık basın toplantısında, "Fransa'nın laik isteklerinin başka ülkelerde de tartışıldığını görmek güzel. İngilizler bu konuda hep bana nasihatta bulunurlardı. Neden okullarda dini sembolleri yasakladığımızı sorarlardı." dedi. Fransız lider, "Uzun zamandır Fransızların kendilerine sordukları soruyu onlar şimdi kendilerine soruyor." dedi.

Avam Kamarası lideri ve eski dışişleri bakanı Straw'un, seçim bölgesi Blackburn'de kendisini ziyaret eden ve peçe takan Müslüman kadınlardan peçelerini çıkarmasını istediğini söylemişti. Straw'un bu açıklaması bazı Müslümanların tepkisini çekmişti. Bununla birlikte Straw'un bu çağrısına hiçbir kabine üyesinden destek vermedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Müslüman kadınların taktığı peçenin iletişime engel olduğunu savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious