Domuz bağı sonunda çözüldü

Domuz bağı sonunda çözüldü.46738
  • Giriş : 14.02.2008 / 16:27:00
  • Güncelleme : 14.02.2008 / 16:30:06

Konya'daki 'Domuz bağı' cinayetini, 7 yıl aradan sonra sigara izmariti aydınlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cinayetin aydınlatılması için kurulan özel ekip, sigara izmaritinden yola çıkılarak 7 yıl sonra olayı aydınlatı.

Konya'da 2001 yılında bir minibüs şoförünün boğularak öldürülmesi olayının faili, cinayetin aydınlatılması için geçen yıl kurulan özel ekibin çalışması sonucu sigara izmaritinden yola çıkılarak 7 yıl sonra yakalandı.

Zanlının o dönemde basında sıkça yer alan Hizbullah eylemlerinden etkilendiği ve cinayete 'Hizbullahçılar yaptı' imajı vermek için domuz bağı yöntemini seçtiği ortaya çıktı.

Polis, Konya kamuoyunda 7 yıl önce büyük yankı uyandıran cinayeti çözdü. Kentte 1 Mayıs 2001 günü feci şekilde öldürülen dolmuş şoförü Recep Özekerci'nin katil zanlısı, aradan geçen 7 yıl sonra yakalandı. Özekerci'nin kullandığı minibüse paraları gasp etmek için binen Zanlı B.Ç. Merkez Meram ilçesinde bulunan Armağan Mahallesi Erbil Sokak içinde bir villa inşaatının önünde minibüsü durdurdu. B.Ç. dolmuş şoförünün üzerindeki 800 dolar parayı gasp ettikten sonra inşaata götürerek, domuz bağı yöntemiyle korkunç infazını gerçekleştirdi. Zanlı B.Ç.'nin o dönemde basında sıkça yer alan Hizbullah'ın korkunç eylemlerinden etkilendiği ve cinayete 'Hizbullah süsü' vermek için domuz bağı yöntemini seçtiği ortaya çıktı.

Konya Emniyet Müdürü Salih Tuzcu, ısrarlı takip sonucu cinayeti aydınlattıklarını söyledi. Asayiş Şube Müdürlüğü önünde cinayeti aydınlatan ekibi tebrik eden Tuzcu, "Adaletin tecelli etmesi bakımından bizim için önemli bir gün. Bundan tam 2376 gün önce Konya'da şehir merkezinde bir cinayet işlendi. Bu cinayetin faili kayıplara karıştı, tam 2376 gün faili meçhul kalan bu cinayet, Konya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Cinayet Büro ekipleri tarafından yıllardır yapılan çalışma ve takip neticesinde sonuçlandı. Bugün cinayetin faili yakalandı. Şüphelisi adalete teslim edilecek" dedi.

Korkunç cinayet sonucu öldürülen Recep Özekerci'nin babası Mehmet Ali Özekerci, cinayetin aydınlatıldığını öğrenince buruk sevinç yaşadı. Asayiş Şube Müdürlüğü'ne gelen acılı babayı burada bir süre Konya Emniyet Müdürü Salih Tuzcu ve Asayiş Şube Müdürü Ercan Taştekin ile görüştü. Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Baba Özekerci, "Konya Polisine güveniyordum. Bir gün bu cinayetin aydınlatılacağını ve katilin adalete teslim edileceğini biliyordum. Polisimize teşekkür ediyorum. Adalet yerini bulacak" diye konuştu.

Konya Emniyet Müdürü Salih Tuzcu, Asayiş Şube Müdürlüğü'ne gelerek burada cinayeti aydınlatan ekibi tek tek öperek tebrik etti. Tuzcu, ekibe baklava ikram etti. Gazetecilerle burada sohbet eden Tuzcu, "Hiçbir suç cezasız kalmaz" mesajı verdi.

CİNAYETİN SIRRI NASIL ÇÖZÜLDÜ ?

Geçimini, babasına ait dolmuşta şoförlük yaparak sağlayan 1975 doğumlu Recep Özekerci 28 Nisan 2001 günü gece saat 24:00'de evine gelmedi. Durumdan şüphelenen ailesi polise kayıp müracaatında bulundu. Takvimler 29 Nisan'ı gösterdiğinde Recep Özekerci'nin 42 M 9114 plakalı minibüsü Kürdan Mahallesi Adil Sokak'ta terk edilmiş olarak bulundu. Çevrede yapılan geniş çaplı araştırmadan sonra, Recep Özekerci'nin cesedi 1 Mayıs 2001 günü Armağan Mahallesi Erbil Sokak içinde bir villanın inşaatında elleri ve ayakları bez parçalarıyla iple bağlanmış olarak bulundu. Katil zanlısı, Özekerci'yi, ellerini ve ayaklarını 'domuz bağı' yöntemiyle önce bağlamış, sonra boğarak öldürmüştü. Maktul Recep Özekerci'nin üzerinde bulunan 800 dolar paranın kayıp olduğu anlaşıldı. Olay yerinde, dolmuş içerisinde sigara izmaritleri bulundu.

Konya polisi, 2004 yılında dosya üzerinde yeniden yoğunlaştı. Cinayet Büro Amirliği ekipleri, cinayetin işlendiği yerde ve dolmuş içerisinde uzun süre çalışma yaptı. Dolmuşta 300'den fazla kişiye ait parmak izi, içilmiş 4 adet sigara izmariti ve 8 adet erik çekirdeği vardı. Bu ipuçlarından yola çıkıldı. Parmak izleri titizlikle incelendi. Sigara izmaritleri teknik inceleme için Ankara'ya gönderildi. Polis sigaraların tek bir kişi tarafından içildiğini incelemenin ardından tespit etti. Dört sigara izmaritinin de aynı yöntemle söndürüldüğü belirlendi. Maktulün bütün yakınları o dönemde şubeye davet edilerek parmak izleri alındı. Acılı Baba Mehmet Ali Özekerci 20 gün boyunca Cinayet Büro Amirliği'ne gelerek ekibe yardımcı oldu.

Konya Asayiş Şube Müdürü Ercan Taştekin'in isteğiyle Cinayet Büro Amirliği'nin panoları Dolmuşçu Cinayeti'nin fotoğraflarıyla donatıldı. Fotoğrafların üzerine de 'söz veriyoruz çözeceğiz' yazdırıldı. Donatılan fotoğraflarla ekibin tamamen bu cinayet dosyasına yoğunlaşması sağlandı. Cinayetle ilgili onlarca tahmini senaryolar üretildi ve cinayet büro dedektifleri, bu senaryolar üzerine yoğunlaştı. Otel kayıtları incelendi. Batmanlı bir kişinin otelde kaldığı tespit edildi.

Yakalanan Katil zanlısı B.Ç.'nin uyuşturucu bağımlısı olduğu ortaya çıktı. En son eşiyle Batman'da kavga eden B.Ç. eşinin ellerini bağladı ve karakolluk oldu. Böylece Konya Polisi, bu kişinin sinirlendiğinde karşısındakinin ellerini bağladığı bilgisine de ulaşmış oldu. Bütün ipuçları bir araya getirildi.

Cinayet Büro Amirliği'nde oluşturulan özel bir ekip bütün hazırlıklarını tamamlayıp, Batman'a yola çıktı. Gün ağarırken operasyon yapan polisler, katil zanlısı B.Ç.'yi kıskıvrak yakaladı.

CİNAYET KOMİSERİ KATİLLE KARŞILAŞMIŞ

Cinayetin ardından olayı araştıran cinayet büro amirinin katille karşılaştığı da ortaya çıktı. 1 Mayıs 2001 günü işlenen cinayetten aylar sonra Cinayet Büro Amiri Ertuğrul Güler, arızalanan Televizyonunu tamir ettirmek için bir mağazanın servisine gitti. Tesadüf eseri katil zanlısı B.Ç. de o anda o servisteydi. Polis telsizi anonslarını duydu, Ertuğrul Güler'in Cinayet Masası'nda çalıştığını öğrenince oradan kaçtı. Aradan 7 yıl geçtiğinde katil zanlısı B.Ç. Batman'da Petrol Mahallesi'ndeki evinde karşısında Ertuğrul Komiseri görür görmez tanıdı. Yıllar önce televizyon tamircisinde karşılaştıkları ayrıntısını bile anlattı. Zanlı, 5 saat süren sorgusunun ardından suçunu itiraf etti. Sorgusu tamamlanan katil zanlısı adli mercilere sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious