Domuz gribi Avusturya ve İngiltere'de

Domuz gribi Avusturya ve İngiltere'de.10267
  • Giriş : 29.04.2009 / 16:35:00

Avusturya'da bir hastanın domuz gribine yakalandığı açıklandı. İngiltere'de ise 3 yeni domuz gribi vakası daha teyit edildi. AB'den Meksika'ya bütün uçuşların durdurulması talep edilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


AVUSTURYA'DA DOMUZ GRİBİ VAKASI

Sağlık Bakanlığı, Meksika tatilinden dönen 28 yaşındaki kadın hastada domuz gribi virüsü H1N1 bulunduğunu bildirdi.

Viyana'daki Kaiser Franz Josef hastahanesinin enfeksiyon ve virüs kliniği başkanı Dr. Christoph Wenisch, 40 derece ateşle kendilerine başvuran hastada domuz gribi virüsünün teşhis edildiğini söyledi.

Wenisch, ülkenin batısındaki Vorarlberg eyaletinde görülen şüpheli bir vakayla ilgili test sonucunun ise henüz çıkmadığını kaydetti.

Bu arada Sağlık Bakanlığı, Viyana ve Steyr kentlerinde domuz gribi şüphesi taşıyan üç kişinin testlerinin temiz çıktığını ve taburcu edildiklerini belirtti.

İNGİLTERE'DE 3 YENİ DOMUZ GRİBİ VAKASI DAHA TEYİT EDİLDİ

İngiltere'de 3 yeni domuz gribi vakası daha teyit edildi.

Aralarında İngiltere'nin güneybatısından, 12 yaşında bir kız çocuğunun da bulunduğu, yeni teyit edilen 3 vakayla birlikte İngiltere'de domuz gribine yakalananların sayısı 5'e çıktı.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, parlamentoda yaptığı konuşmada, hastalıktan etkilenenlerin tamamının, yakın zaman içinde Meksika'nın başkenti Mexico'da bulunduğunun belirlendiğini bildirdi. Brown, hastalanan kişilerde hastalık semptomlarının hafif seyrettiğini kaydetti.

-ABD'DE DOMUZ GRİBİNDEN İLK KAYIP

ABD'de, domuz gribinden bir kişinin öldüğü bildirildi.

ABD Sağlık Bakanlığı yetkilisi yaptığı açıklamada, Teksas eyaletinde 23 aylık bir çocuğun "H1N1" domuz gribi virüsünden hayatını kaybettiğini belirtti. Yetkili başka bilgi vermedi.

Domuz gribinden en fazla etkilenen ülke olan Meksika'da 150'den fazla kişinin hastalıktan öldüğünden ve 2 binden fazla kişinin hastalandığından şüpheleniliyor.

Dünyada Meksika dışında bu hastalıktan dolayı ilk ölümün görüldüğü ABD'de domuz gribiyle bağlantılı olabilecek 65 kuşkulu vaka tespit edildi.

FRANSA, AB'DEN MEKSİKA'YA BÜTÜN UÇUŞLARIN DURDURULMASINI İSTEYECEK

Fransa'nın, domuz gribi salgını nedeniyle AB'den Meksika'ya bütün uçuşların durdurulmasını talep edeceğini bildirdi.

Sağlık Bakanı Roselyne Bachelot, domuz gribi salgının ortaya çıktığı Meksika'ya uçuşların durdurulmasıyla ilgili talebi yarın Lüksemburg'da yapılacak AB Sağlık Bakanları toplantısında gündeme getireceklerini söyledi.

Meksika'da ortaya çıkan yeni domuz gribi virüsü H1N1 daha sonra başta ABD olmak üzere bazı ülkelere yayılmıştı.

AFRİKA BİRLİĞİ ÖNLEM PLANI HAZIRLAMAK İSTİYOR

Afrika Birliği, domuz gribinin önlenmesi ve gerektiği takdirde hastalıkla mücadele konusunda plan hazırlamak istiyor.

Afrika Birliği Komisyonu'nun Başkanı Jean Ping, birliğin, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve ilgili diğer ortaklarıyla kuş gribi konusuna yoğunlaştığını belirtti.

Ping, henüz domuz gribinden etkilenmeyen kıta için, önlem ya da gerekirse salgınla mücadele planı hazırlamayı umduklarını ifade etti.

Jean Ping, Afrika Birliği'nin sosyal işlerden sorumlu yetkilisi Bience Gawanas'ın, bu konudaki çabaları ve temasları düzenlemekle görevlendirildiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*