'Domuz gribi kendi seyrinde gitmeli'

'Domuz gribi kendi seyrinde gitmeli'.8354
  • Giriş : 10.07.2009 / 14:40:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Domuz gribi, artık normal kendi seyrinde gitmesi gereken bir konu'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzurum'da gezi ve incelemelerini sürdüren Bakan Akdağ, İl Özel İdare Genel Sekreterliğinde düzenlenen ''Her İlçeye Bir Kamyon Teslim Töreni''ne katıldı.

Bakan Akdağ, İl Özel İdare Müdürlüğü kampüsünde düzenlenen tören alanına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Antalya'da görüldüğü iddia edilen domuz gribi vakasıyla ilgili sorusunu yanıtlayan Akdağ, ''Domuz gribi artık normal kendi seyrinde gitmesi gereken bir konu. İngiltere'de 100 binin üstünde domuz gribi vakası var. Herhalde cevap olarak bu yeter'' dedi.

Recep Akdağ, daha sonra Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde çıkan olaylarda öldürülen Uygur Türkleri için saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan törene katıldı.

Törende konuşan Akdağ, Hükümetin yaptığı dönüşümle özel idarelerin daha etkin bir hareket alanına kavuştuğunu söyledi.

Belediyelerin ve il özel idarelerin çalışmalarının daha verimli olmaya başladığının altını çizen Akdağ, şöyle konuştu:

''Eskiden Ankara'dan yapılan planlamalarla hizmet veriliyordu ve başarılı da olunamıyordu. Şimdi mahallinden hizmetler sunulmaya başlandı. Bu zamana kadar köylüye önemli hizmet götürülmüştür. Ama hizmetlerde sistemden kaynaklanan öncelik sapmasıyla karşılıyorduk. Bunun sıkıntısını yıllarca çektik.''

Bugün artık yol ve su eksikliğinden değil asfalt eksikliğinden bahsedilmeye başlandığına dikkati çeken Akdağ, şöyle devam etti:

''Köyde yaşayan halkı medeniyetten faydalandıran dönüşüm, zihniyet değişikliğiyle gerçekleşmiştir. Tüm hizmetlerde işin temeline insanı koymak durumundayız. Devlet insan için, insana hizmet için vardır. Bir vatandaş devlet yöneticisinin karşısında boynunu büküyorsa böyle sosyal devlet olmaz. Artık bir mezradan, kışın, 3 saatte şehre ulaşabilen köylü, helikopter ambulansla hastaneye taşınıyorsa Türkiye büyük mesafe almış demektir.''

Sağlık Bakanı Akdağ, daha sonra Erzurum Valisi Sami Bulut, AK Parti Erzurum milletvekilleri Fazilet Dağcı Çığlık ve İbrahim Kavaz, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak ile Erzurum'a bağlı 20 ilçe için alınan kamyonların anahtarlarını ilçe kaymakamlarına teslim etti.

Kamyonlar için kesilmesi planlanan kurbanlık koyun, Bakan Akdağ'ın isteği üzerine bir hayır kurumuna bağışlanırken, tören okunan dualarla sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*