Domuz gribi vakaları artıyor

Domuz gribi vakaları artıyor.13377
  • Giriş : 22.06.2009 / 10:56:00

Domuz gribinin artık küresel bir salgın haline geldiğini ilan eden Dünya Sağlık Örgütü hastalığa yakalananların sayısının 44 bin 200'ü geçtiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), domuz gribi vakalarındaki artışın sürdüğünü bildirdi.

Domuz gribinin artık küresel bir salgın haline geldiğini ilan eden DSÖ, hastalığa yakalananların sayısının cuma günü alınan rakamlara göre 44 bin 200'ü geçtiğini, çoğu Meksika ve ABD'de olmak üzere 180 kişinin de hastalıktan öldüğünü kaydetti.

Bu arada Çinli yetkililer, ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinin Dongguan kentindeki bir ilköğretim okulunun, 30 çocukta hastalığa rastlanması üzerine kapatıldığını söyledi.

Hastalığa yakalanan çocukların durumunun iyi olduğunu söyleyen Çinli yetkililer, ülkedeki toplam vakanın ise 58 kişinin eklenmesiyle birlikte anavatanda 414'ü bulduğunu ifade etti.

Öte yandan Asya-Pasifik bölgesinde de domuz gribi vakaları artmaya devam ediyor. Yeni Zelanda'da vaka sayısı 303'ü bulurken, Singapur'da yeni 16 vakayla birlikte toplam sayı 142'ye ulaştı.

Güney Kore Sağlık Bakanlığı da yeni vakalarla toplam sayının 115 olduğunu bildirdi. Vietnam Sağlık yetkilileri de vakaların sayısının 10 artarak 48'i bulduğunu kaydetti.

VİETNAM'DA YENİ DOMUZ GRİBİ VAKALARI
Vietnam'da 11 yeni domuz gribi vakası görüldüğü bildirildi.

Vietnam'ın devlet kontrolündeki gazetelerinden Tin Tuc, başkent Hanoi'de 1, Ho Chi Minh kentinde ise 10 yeni domuz gribi vakası görüldüğünü bildirdi.

Vietnam Ulusal Epidemiyoloji Enstitüsü Başkanı Dr. Nguyen Tran Hien, hastalığın yurtdışından kapılan enfeksiyon yoluyla yayıldığını dile getirerek, "Hastalığın ülke içinde insandan insana geçtiği yönünde bir bulgu yok. Vakaların tamamı ya yabancılarla yakın kontak kurmuş olanlar ya da yurtdışından yeni dönenler" diye konuştu.

Öte yandan bu son gelişme ile birlikte Vietnam'da hastalığa yakalanan kişi sayısı 48'e ulaştı, hastalıktan ölen ise henüz yok.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*