Domuz gribinde korkutan ilkler

Domuz gribinde korkutan ilkler.12984
  • Giriş : 10.05.2009 / 09:25:00

Hiçbir zaman Meksika ve ABD’ye gitmemiş ihtiyar bir İtalyan’ın hastalık virüsünü taşıdığı anlaşıldı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Domuz gribinde ilk kez bir insan diğerine virüsü bulaştırırken hiçbir zaman Meksika ve ABD'ye gitmemiş ihtiyar bir İtalyan'ı hastalık virüsünü taşıdığı anlaşıldı...

Brezilya'da insandan insana domuz gribi virüsünün bulaştığı bildirildi. Brezilya Sağlık Bakanı Jose Gomes Temporao, bunun ülke sınırları içinde virüsün insandan insana bulaştığı ilk vaka olduğunu belirtti. Temporao, "9 şüpheli vakaya yapılan testler sonucunda, Santa Catarina bölgesindeki iki kişi arasında sınırlı bir bulaşma olduğunun anlaşıldığını" söyledi. Yetkililere göre, Brezilya'da kesinleşen domuz gribi vakası 6'ya çıktı. Hastalıkla ilgili özellikle Asya ülkelerinde genel kontroller devam ederken virüsün hala tehdit önceliğini koruduğu belirtildi.

ALARM DEVAM EDiYOR

Japonya, Güney Kore ve Hong Kong'ta domuz gribi virüsüyle ilgili laboratuvar çalışmalarında ilerleme sağlanamadığını belirten Dünya Sağlık Örgütü kendilerinin de hastalıkla ilgili özel bir çalışma yürüttüklerini açıkladı. AB ülkeleri hala Meksika'dan gelen ürünleri titizlikle incelediği gibi Meksika kökenli turistlere tıbbi kontrol uyguluyor.

iTALYA'DA VAKA SAYISI 8'E YÜKSELDİ

İtalya'da Meksika ya da ABD'ye gitmemiş bir kişide H1N1 virüsüne rastlandığı bildirildi. İtalya Sağlık Bakanlığı dışına çıkmamış 70 yaşındaki bir kişide virüse rastlandığı duyuruldu. Bu kişinin Meksika'dan dönen 11 yaşındaki torununun Roma'da hastanede bulunduğu, dedenin de hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı, "virüsün aile içinde bulaşması vakasının söz konusu olduğunu, benzer durumların başka ülkelerde de görüldüğünü" vurguladı.Yetkililere göre, İtalya'da domuz gribi vakalarının sayısı 8'e çıktı. Kanada ise virüs nedeniyle ölen kadının da Meksika'ya hiç gitmediğinin tespit etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*