Domuz gribinde ölenlerin sayısı 103 oldu

Domuz gribinde ölenlerin sayısı 103 oldu.10456
  • Giriş : 27.04.2009 / 08:59:00

Domuz gribi salgını hızla yayılıyor. Meksikalı yetkililer, ülkeyi etkisi altına alan salgında ölenlerin sayısının 103'e çıktığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, domuz gribi hastalığına yakalananların sayısının da 1614'e ulaştığını söyledi. Ülkede 1600 şüpheli vaka bulunduğu ve bunlardan yaklaşık 400'ünün hastaneye yatırıldığı belirtilirken, salgından dolayı ne kadar kişinin öldüğünün saptanmaya çalışıldığı kaydedildi. Meksikalı yetkililer, dün sabah yaptıkları açıklamada, ölü sayısını 81, hasta sayısını da yaklaşık 1400 olduğunu bildirmişti.

Uluslararası bir salgına yol açabileceği uyarısında bulunulan bu virüse karşı geliştirilmiş bir aşı bulunmuyor. Sadece domuzlara karşı yapılan bir aşı mevcut. A/H1N1 olarak adlandırılan virüs, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor. Virüs, domuz etinin yenmesiyle değil, solunum yoluyla bulaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, A/H1N1virüsü insandan insana bulaşabiliyor.

ÇİN ÇOK DİKKATLİ

SARS salgınının çıktığı, kuş gribinin halen hüküm sürdüğü ve salgınlara karşı ciddi tecrübesi olan Çin'de gribe karşı özel önlemler alınıyor. 1.3 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de, böylesine bir salgının ülkeye gelmemesi için özellikle havaalanlarında tedbirler üst düzeye çıkarıldı.

Çin, yılda 97,9 milyon ton ile dünya genelinde tüketilen domuz oranının yüzde 50'sine sahip bulunuyor. Çin'deki domuz tüketimi her yıl yüzde 3 yani 1,2 milyon ton artmakta.

2003'te patlak veren kuş gribi virüsü H5N1'den en çok Çin, Vietnam ve Tayland gibi Asya ülkeleri mustarip olmuştu. Şu ana kadar kuş gribinden 257'den fazla kişi hayatını kaybetti. Çin'de, 2003 yılında ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu olarak bilinen SARS salgını patlak vermiş ve 8 bin kişinin etkilendiği bu salgında dünya genelinde 800'den fazla, Çin'de ise 350'yi aşkın kişi ölmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*