Domuz gribinden 9 kişi daha öldü

Domuz gribinden 9 kişi daha öldü.11060
  • Giriş : 24.06.2009 / 08:02:00

Domuz gribinden Kanada'da 2, Arjantin'de 7 kişi daha öldü. Kanada'da ardarda gelen domuz gribi ölümleri üzerine siyasiler, "ölümlere seyirci mi kalacağız" diye issyan etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kanada Halk Sağlığı Ajansının Ottawa Sorumlusu Dr. Isra Levy, Güney Ontario Çocuk Hastanesinde tedavi altında tutulan bir genç ile 52 yaşındaki bir başka erkek hastanın öldüğünü açıkladı. Salı günkü ölümlerle birlikte Kanada genelinde domuz gribinden yaşamını yitirenlerin sayısı 18'e yükseldi.

Öte yandan, Kanada Senatosu Kızılderililerle İlişkiler Komitesinin toplantısına domuz gribi damgasını vurdu.

Kanada Halk Sağlığı Ajansı eski yetkililerinden Senatör Dr. Kim Barker, komite toplantısında yaptığı konuşmada, domuz gribinin Manitoba eyaleti başta olmak üzere Kızılderili halkın yaşadığı bölgelerde hızla yayıldığını söyledi.

Senatör Barker, ''ülkemiz, ta Afganistan'a bile ev, yol, sağlık hizmeti ve temiz su götürürken, yanıbaşımızdaki yerli halkı kaderleri ile başbaşa bırakmamızı anlamak mümkün değil. Bu insanların ölmelerine seyirci mi kalacağız?'' diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü de, geçen ay yaptığı açıklamada, Kanada'yı Kızılderili halkın yaşadığı bölgeler konusunda uyarmıştı.

Arjantin'de 7 kişi öldü

Arjantin'de Influenza A/H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribinden 7 kişinin daha öldüğü bildirildi.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, son ölümlerle birlikte ülke genelinde virüs kaynaklı ölümlerin 17'ye yükseldiği belirtilerek, ölümlerin tamamının başkent ve çevresinde meydana geldiği kaydedildi.

Açıklamada, H1N1 virüsüyle ilgili olarak da ülke genelinde 74 yeni vaka ile birlikte toplam vaka sayısının bin 294 olduğu da ifade edildi.

Kent sağlık idaresi yetkilileri, hastanelerde virüs kaynaklı tedaviler için ihtiyaç olabileceği düşüncesiyle acil olmayan operasyonların erteleneceğini açıklarken, doktorlar, güney yarımkürede hakim olan kış mevsimine işaret ederek, bronşit ve mevsime özgü benzeri hastalıkların H1N1 virüsünden daha öncelikli olabileceğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*