'Don Erken Uyarı Sistemi' kuruldu

'Don Erken Uyarı Sistemi' kuruldu.15712
  • Giriş : 27.01.2009 / 16:47:00
  • Güncelleme : 27.01.2009 / 16:52:50

Napolyon kirazıyla ünlü Afyonkarahisar'ın Sultandağı ilçesindeki meyve üreticilerine yönelik, Don Erken Uyarı Sisteminin kurulduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Afyonkarahisar Tarım İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sultandağı ilçe Tarım Müdürlüğüne kurulan don erken uyarı sistemiyle, bölgede bulunan yaklaşık 350 bin elma ve kiraz ağacının dona karşı korunması amaçlanıyor.

Kiraz ve elma üretiminde Sultandağı bölgesinin önemli bir yere sahip olduğu hatırlatılan açıklamada, şöyle denildi:

''Bu meyvelerimizde ilkbahar geç donları miktar ve kalite yönünden önemli zararlara neden olmaktadır. Bu da ihracatımızı, dolayısıyla üreticilerimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Üreticilerimizin ilkbahar geç donlarına karşı önlem almalarını sağlamak maksadıyla İl Özel İdaresi kaynaklı Don Erken Uyarı Sistemi, ilimiz Sultandağı ilçesine kuruldu. Bu sistemin devreye girmesi ile Sultandağı ilçemizdeki üreticilerimizin mevcut yaklaşık olarak 350 bin elma ve kiraz ağacının, ilkbahar geç donlarından korunması sağlanacaktır.''

Açıklamada, Don Erken Uyarı Sistemiyle, meyve ağaçlarına don nedeniyle zarar verecek hava sıcaklığına gelinmeden 2-4 saat öncesinde, İl Tarım Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü ve bir meyve yetiştiricisinin cep telefonuna mesaj gönderilerek uyarı yapılacağı bildirildi.

Ayrıca alınan uyarının, İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından meyve yetiştiricilerine ilan edilerek duyurulacağı, böylece dona karşı gerekli tedbirlerin çiftçiler tarafından alınması sağlanmış olacağı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*