Donanmada hüzünlü anma

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Donanma Komutanlığı'nda deprem şehitleri anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meydana gelen 17 Ağustos 1999 depreminin merkez üssü olan Gölcük ilçesinde bulunan Donanma Komutanlığı'nda her yıl depremde ölenler için düzenlenen anma programı bugün yapıldı. deprem Şehitleri Anıtı'ndaki tören, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu'nun anıta çelenk koyması, ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Deniz Binbaşı Baki İçli, yaptığı açıklamada, ağustos ayının, Donanma için yeni atılımların, terfilerin yapıldığı ay olduğunu ve depremin olduğu gün de devir teslim töreninin yapıldığını söyledi. Depremde 420 personelin yaşamını yitirdiğini belirten İçli, donanmanın azimli ve hırslı çalışmayla, deprem öncesinden daha iyi duruma gelindiğini belirtti.

Konuşmanın ardından anıt defterini imzalayan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, ölenlerin yakınlarının yanına gelerek başsağlığı diledi.

Bu arada, depremde oğlunu kaybeden Mehmet Güzel, Karahanoğlu'na mektup vererek, şehit olan oğlunun haklarından yararlanamadığını söyledi. Karahanoğlu, şehit babasını dinleyerek gereğini yapacağını söyledi. Karahanoğlu, tören sonrasında gazetecilerin Marmara Depremi ile ilgili sorularını yanıtladı.

Marmara depremini büyük afet olarak değerlendiren Karahanoğlu, aradan 7 yıl geçmesine rağmen insanların acılarını hafiflenmediğini söyledi. Karahanoğlu, "Burada devletimiz, milletimiz hep beraber, el ele bu yaraları sarmaya, yıkılanların yerine yenilerini yapmaya büyük bir gayret ve azimle devam ediyor. Bunu Gölcük'e girişinizden itibaren de görebilirsiniz. Ümit ediyorum kısa süre sonra maddi olarak kaybolanlar yerine konulacaktır." dedi.

Törenin ardından, depremde ölenlerin yakınları, anıtı ziyaret etti. Anıtta evlatlarının isimlerini gören aileler gözyaşlarını tutamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious