Donanmamız korkuttu

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Türk savaş gemileri Akdeniz'deki kontrollerini arttırdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, Dışişleri Bakanı Gül ile görüşmesi Ankara da heyecan yarattı. 'Gemilerimiz Akdeniz de mi?' sorusuna Büyükanıt 'Bunu sorduğunuz için teşekkür ederim. Bu konuda Genelkurmay'ı da arıyorlar. Dışişleri Bakanlığı ile yapılan müşterek çalışmalar var. Yeni gemi göndermeye gerek yok. Zaten gemilerimiz Akdeniz'de' diye cevap verdi. Öte yandan donanmamıza rutin görev bölgeleri dışında da devriyeye çıkmaları talimatının verildiği ileri sürüldü.

ABD, İNGİLTERE
Bu arada, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin, Doğu Akdeniz'de petrol ve doğal gaz arama ve çıkarma hedefleri doğrultusunda Mısır ve Lübnan'la yaptığı 'münhasır ekonomik bölge' sınırlarını belirleyen anlaşmalar nedeniyle KKTC ve Türkiye'den yapılan uyarı açıklamalarının ardından, Rum basını, konuya ABD ve İngiltere'nin de müdahil olduğunu yazdı.

CİDDİ BİR KONU
Öte yandan, ATO Başkanı Sinan Aygün, Kıbrıs'ta petrol konusunda yaptığı uyarıların dikkate alınmamasını eleştirerek, 'Kıbrıs ile Mısır arasında, Ada'dan 50 deniz mili uzaklıkta zengin petrol yatakları tespit edildiğini yönündeki iddialar ciddi olarak araştırılmalı' dedi.

Önceden planlı hareket
Gül: Gemilerin harekiti önceden belirlenir. Bunlar planlı programlı çalışmalardır
Dışişlerİ Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'e savaş gemileri gönderdiği yolundaki iddialarla ilgili olarak, bunların ''planlı ve normal faaliyetler'' olduğunu söyledi. Gül, Arnavutluk'a hareketinden önce 'Gemiler uçak değil ki, birkaç dakikada binlerce kilometre katedip bir yere gitsin. Gemilerin hareketi önceden planlanır. Bunlar dolayısıyla planlı ve normal çalışmalardır, normal faaliyettir' dedi. Gül, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin Doğu Akdeniz'deki ülkelerle deniz yetki alanlarını ilgilendiren ikili anlaşmalar yapma gayretlerine yönelik bir soru üzerine de, Bakanlık olarak bu konuya ilişkin yazılı açıklama yaptıklarını ve bu açıklamanın esas olduğunu kaydetti. Gül, Büyükanıt ile görüşmede, yapacakları ABD ziyaretlerine ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Rum, BM'ye şikayet etti
Bu arada Rum Basını ise Rum yönetiminin, konuyu kamuoyu önünde tartışmaya son verdiği ve Rum Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliğine gönderdiği mektuplarla Ankara'yı 'şikayet ettiği'ni belirtti.' ABD ve İngiltere, güney Lefkoşa'daki büyükelçiliklerinin sözcüleri aracılığıyla, 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin 'egemenliğinin ve hukuki temsiliyetinin inkar edilemeyeceğini, dolayısıyla da devletler arası anlaşmalar imzalamaya hakkı bulunduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious