'Dondan zarar gören kayısı üreticisi desteklenmeli'

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Muharrem Kılıç, geçtiğimiz hafta 5 ilçede don nedeniyle zarar uğrayan çiftçilerin desteklenmesi ve zararların karşılanması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konuyla ilgili bir açıklama yapan CHP Malatya Milletvekili Muharrem Kılıç, donun sadece kayısıyı vurmadığını, Hekimhan yöresinde cevizlerde de büyük zararın meydana geldiğini söyledi.

AKP iktidarı döneminde, Malatya'nın başından felaketler eksik olmadığını öne süren Kılıç, "Aynı felaketi 2004'te de yaşadı Malatyalı. 2004'te de ürünleri çok büyük ölçüde zarar gördü. Ancak, 2090 sayılı yasa kapsamında değerlendirildiği için Malatyalılara 5 kuruş yardım edilmedi. Aynı kapsamda, bazı bölgelere, özellikle Karadeniz Bölgesine, fındıktan dolayı, o bölgedeki çiftçilere kısmen yardımcı olundu. Malatyalı hemşehrilerimizin bir tek kuruşluk zararı, 2004 yılında, karşılanmadı. Şu anda da, yine tespitler yapılıyor. Eminim ki, yine o tespitlerin sonunda, 2090 sayılı yasa kapsamında, tüm malvarlığının yüzde 40'ı yok olmadığı için, bu insanlara, yine, yardım yapılmayacak." dedi.

Hükümetlerin görevinin sorunlara çözüm bulmak, yasa bu şekilde, yasa elimizi kolumuzu bağlıyor demek olmadığını anlatan Kılıç, hükümetin çiftçiyle ve vatandaşla ilgili her olumlu önerisine CHP olarak destek vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious